Na Trsatu je ovog tjedna održana promocija petog izdanja fanzina .drugost u uredništvu studentica Filozofskog fakulteta, odsjeka za kulturalne studije: Claudie Bošković, Katarine Bošnjak i Mie Čelap. Za one koji nisu upoznati s radom kulturnjaka, .drugost je alternativna publikacija koja studentima pruža platformu za umjetničko izražavanje i kritičko promišljanje, oslobađajući ih formalnosti akademskih radova.
Kao i svako izdanje, i ovaj broj fanzina donosi nove, svježe teme i originalne pristupe. Umjesto tradicionalne, formalne promocije, održan je zabavni i edukativni kviz kako bi publika na interaktivan način istražila sadržaj novog broja. Kreativan pristup osvojio je okupljene, dajući promociji dinamiku, ali i kritičku dubinu koja je zaštitni znak .drugosti.
Vizualni identitet kao provokativni pečat
Katarina Bošnjak, urednica fanzina, otkriva kako je ovogodišnji vizualni identitet, kao i prošle godine, osmislila dvojka iz Novog Sada – Doroteja Jonov i Zorana Rabrenović, studentice arhitekture, tehnike i dizajna. “One su unijele scenski dizajn u naš koncept, sjajno se uklopile i pokazale istančan osjećaj za naše teme i probleme,” ističe. Fanzin je postao kolaž različitih utjecaja, spajajući tradicionalni fizički kolaž s modernim digitalnim elementima. “Ovaj miks omogućio je suvremeni izraz kroz klasični medij, što zaista privlači pažnju.”
Studenti su se pobrinuli da sadržaj fanzina obiluje subverzivnim temama, radovima koji potiču na promišljanje i – kad zatreba – šokiraju, a sve to vješto su pretočili i u vizualni stil. Tako na samim koricama fanzina možete vidjeti, ni više ni manje, nego Marvelovu junakinju koja nišani Djevicu Mariju. Je li riječ o slučajnom spoju ili pomno osmišljenoj provokaciji? Ostavit ćemo to vama na otkrivanje 🤔. No, jedno je sigurno: skriveni provokativni elementi vode vas na neočekivan put prema poznatom, ali iz posve novog kuta. “Provokacija je dio identiteta fanzina,” kaže Bošnjak. “Želimo šokirati, izazvati, natjerati na promišljanje.”
Urednički pogled: kritičnost i raznovrsnost
Ipak, nije sve oduvijek bilo ovako; .drugost je kroz godine, može se reći, evoluirala u akademskom smislu. Nekada je ispred imena ovog kulturnog “brenda” stajao ozbiljni naslov časopisa, ali prije tri godine časopis je ustupio mjesto fanzinu – što je studentima otvorilo vrata umjetničke slobode. 🙌
„Sviđa nam se što je fanzin prilika za izražavanje slobodnije i kritičnije strane kulturalnih studija, spajajući akademski i kreativni pristup,“ kaže urednica Claudia Bošković. Stoga, ovogodišnji broj donosi raznolikost u najboljem smislu te riječi: od feminizma i ekologije, preko male gaze, pa sve do futurističke arhitekture i Solarpunk-a. “Ovogodišnje izdanje stvarno je relevantno za trenutnu društvenu situaciju i teme koje zanimaju naše kolege,” dodaje Claudia.
Kulturlani studiji bez filtera
Uloga fanzina nije samo okupljanje studentskih radova – on ima zadatak promicati važnost kulturalnih studija. “Naš je cilj povećati vidljivost ove discipline, povezati studente i pokazati svijetu zašto su kulturalni studiji važni,” kaže Mia Čelap. Istina, mnogi i dalje nisu sigurni što oni točno predstvljaju ili zašto postoje – ali fanzin .drugost to rješava na zanimljiv način, bez pritiska savršenstva.
Ovakvim pristupom studentima se daje prostor da istražuju akademske teme na svoj način – njihovi radovi možda nisu uvijek “ispeglani”, ali su zato autentični. “Mi smo tu da studentima pružimo platformu bez pritiska, da se osjete slobodni izraziti svoje mišljenje i stav,” dodaje Mia. I to je prava čar .drugosti – mjesto gdje kreativnost i kritičko razmišljanje imaju slobodu biti što jesu, bez formalnih stega.
Drugost u tri riječi
Kada pišu, oni zapravo opisuju – ali kad pokušavaju opisati što je to .drugost, tu stvari postaju zamršenije. Toliko toga se krije u ovom fanzinu, i jednostavno ga je teško svesti na samo tri riječi. Ipak, urednice su ga pokušale sažeti: kritičnost, prijateljstvo i subverzija.
S ovakvim pristupom, .drugost ruši granice klasičnih formata, pozivajući studente da misle izvan okvira i otkriju osjećaj pripadnosti nečemu većem. .drugost nije samo platforma – to je zajednica koja hrabro istražuje svijet, na subverzivan i kreativan način, ostavljajući trag na sve koji se usude pratiti je i pustiti joj da ih inspirira.