Studentski centar Rijeka nedavno je obavijestio studente o promjenama u dostupnosti i uvjetima korištenja usluge pranja rublja u studentskim domovima. Nakon uvođenja novih, profesionalnih perilica i sušilica, usluga pranja rublja, koja je dosad bila besplatna, sada će se naplaćivati 2.50 eura po pranju i 50 centi po sušenju.
Što je potaknulo odluku o uvođenju naplate za pranje rublja?
Na pitanje o razlozima naplate, Studentski centar Rijeka nam je odgovorio:
Studentski centar Rijeka kontinuirano unapređuje kvalitetu usluga koju pruža svojim korisnicima, studentima. Detaljnom analizom utvrđeno je da prijašnje perilice i sušilice ne zadovoljavaju svojom kvalitetom (učestali kvarovi, oštećenja na robi itd.). U namjeri da to promijenimo i uvažavajući iskustva sličnih ustanova odlučili smo nabaviti profesionalne aparate. Trošak deterdženta i omekšivača sada je uključeni u cijenu ciklusa pranja. Napominjemo da su u prijašnjem načinu rada studenti sami snosili trošak istih.
Reakcije studenata
Među studentima su se pojavile podijeljene reakcije na uvođenje naplate za uslugu koja je dosad bila besplatna. Dok neki razumiju da je naplata nužna za pokriće troškova održavanja novih uređaja i boljeg servisa, drugi izražavaju nezadovoljstvo zbog dodatnog troška. Ako uzmemo u obzir da prosječan student pere rublje barem jednom tjedno, mjesečni trošak pranja sada iznosi oko 15 eura, što mnogima predstavlja značajan trošak. Zbog toga neki studenti, osobito oni koji vikendom odlaze kući, sada pokušavaju izbjeći dodatni trošak tako što rublje nose kući.
,,Preskupo je. Ne sviđa mi se deterdžent koji koriste, a ta profesionalna sušilica mi i dalje nije osušila rublje kako treba. Usluga definitivno ne opravdava cijenu”, izjavila je Ekaterina, studentica druge godine.
,,Mislim da uvođenje naplaćivanja pranja rublja za studente u studentskim domovima SCRI nije bila dobra odluka iz više razloga. Osobno živim u studentskom domu IGK i tamo su problemi razni. Perilice rublja ne peru dobro jer su industrijske i one to peru brzo, ali ne kvalitetno. Ostaju mrlje. Sustav naplaćivanja je loš jer recepcija daje te kartice i naplaćuje što sve ide jako sporo i troši jako puno papira za tih samo 3 eura. Recepcija isto tako radi samo do 22, a recepcioneri uopće ne izdaju kartice pred kraj radnog vremena“ – izjavljuje student Jan.
Dodatni problem javlja se kod studenata s alergijama i osjetljivom kožom, budući da standardizirani deterdžent koji perilice koriste nije moguće zamijeniti vlastitim.
Upute za korištenje
Perionice u studentskim domovima otvorene su svakim danom, od ponedjeljka do nedjelje, 24 sata dnevno (00:00 – 24:00). Međutim, plaćanje usluge moguće je izvršiti samo u radnom vremenu recepcije, od 6:00 do 22:00 sata. Studente se savjetuje da ne dolaze pred sam kraj radnog vremena recepcije jer neki zaposlenici mogu odbiti izvršiti naplatu u posljednjim minutama smjene.
Plaćanje je moguće izvršiti gotovinom ili karticom na recepciji. Nakon plaćanja, studenti dobivaju posebnu karticu koju umeću u utor kako bi pokrenuli perilicu ili sušilicu. Potrebno je paziti da se kartica umetne u ispravni utor namijenjen za odabranu mašinu; u suprotnom, sredstva će se skinuti s kartice za korištenje druge mašine, a pranje će trebati ponovno platiti jer povrat kredita nije moguć.
Još jedan važan savjet je paziti na količinu rublja koja se stavlja u perilicu, čiji kapacitet iznosi 6 kg. Ako količina rublja premaši taj kapacitet, perilica ulazi u “mod greške” i automatski prekida ciklus pranja. U tom slučaju, kao ni u slučaju nepravilnog umetanja kartice, povrat kredita nije moguć. Nakon završetka pranja i sušenja, studenti su dužni karticu vratiti na recepciju objekta.
Situacija u drugim gradovima
U Osijeku, usluga pranja i sušenja rublja za studente naplaćuje se 1,99 eura. Trenutno ne postoje planovi za promjenu naplate ili uvođenje dodatnih promjena. Studenti koriste perilice rublja samostalno, a žetoni se kupuju na recepciji doma. Modernizacija usluga nije planirana jer su prema Studentskom centru u Osijeku korisnici zadovoljni postojećim stanjem.
U Facebook grupi „Studentski dom – Stjepan Radić“ studenti su izrazili nezadovoljstvo zbog povećanja cijena usluga pranja rublja. Cijena žetona za pranje sada iznosi 3 eura, a sušenja 2 eura. Stariji studenti podsjećaju da su prijašnje cijene bile 15 kuna za pranje i 10 kuna za sušenje. Jedan student postavlja pitanje: „Gdje idu ti novci? U praonici se ništa nije promijenilo, a ne zna se ništa o povećanju cijena. Kako se novac koristi?“ Ovaj nedostatak transparentnosti dodatno frustrira studente koji traže odgovore i poboljšanja u uslugama koje koriste.
Do dana izdavanja ovog članka, Studentski dom Stjepan Radić i Studentski centar Zagreb nisu odgovorili na naše upite.