Božić širom svijeta donosi radost i zajedništvo, ali se tradicije obilježavanja ovog praznika razlikuju od naroda do naroda. Dok neke nacije proslavljaju Božić uz specifične običaje inspirisane povijesnim ili vjerskim značajem, druge su uvele modernije rituale koji su postali dio njihovog kulturnog identiteta. U ovom članku istražujemo neke od najneobičnijih božićnih tradicija koje pokazuju raznolikost i kreativnost blagdanskog duha.
KFC večera u Japanu
Božić nije tradicionalni praznik u Japanu, ali je zahvaljujući izuzetno uspješnoj marketinškoj kampanji same kompanije KFC postao sinonim za blagdansku večeru. Tijekom prosinca, Japanci vrše rezervacije svojih božićnih obroka pržene piletine, redovi ispred restorana postaju dio praznične atmosfere, a obitelji se okupljaju kako bi uživale u specijalnim menijima s dodatnim desertima.
Posadas u Meksiku
Meksiko proslavlja Božić kroz devetodnevni običaj poznat kao Las Posadas, koji simbolizira potragu Marije i Josipa za smještajem. Tijekom ovog perioda, obitelji organizuju procesije s pjesmama, svijećama i piñatama, uz tradicionalnu hranu poput tamalesa i vruće čokolade.
Božićni festival lampiona na Filipinima
Božićna atmosfera nigdje na svijetu ne traje duže nego na Filipinima, gdje počinje već u rujnu! Jedan od njihovih najljepših običaja je Ligligan Parul, natjecanje ogromnih lampiona koje se održava sredinom prosinca u gradu San Fernando. Za izradu ovih složenih lampiona potrebno je i do 3 mjeseca, a oni predstavljaju betlehemsku zvijezdu te simboliziraju nadu, radost i zajedništvo.
Česnica u Srbiji
U Srbiji, Božić se slavi 7. siječnja u skladu s pravoslavnim običajima. Na božićno jutro u kuću dolazi specijalni gost, poznat kao položajnik. On simbolički predstavlja Mudrace koji su pratili zvezdu s Istoka i došli novorođenom Kristu. Položajnik se posebno dočekuje i daruje, a vjeruje se da on donosi sreću u kuću za Božić i cijelu narednu godinu. Tijekom božićnog ručka, obitelji lome česnicu, pogaču u kojoj je sakriven novčić. Smatra se da će osoba koja pronađe novčić imati sretnu i uspješnu godinu.
Božićni panj u Kataloniji
Caga Tió je drveni panj s naslikanim licem i crvenom kapom, koji djeca “hrane” i pokrivaju pokrivačem tijekom prosinca. Na Badnjak ili božićno jutro, okupljaju se oko panja, pjevaju pjesme i udaraju ga štapovima kako bi panj “pokakao” bombone i male poklone.
Sinterklaas u Nizozemskoj
U Nizozemskoj, praznični period uključuje Sinterklaasa, koji je preteča današnjeg Djeda Mraza. Sinterklaas dolazi iz Španjolske i donosi darove 5. prosinca, na Sinterklaasavond. On je obično prikazan u crvenoj odjeći, a djeca stavljaju cipele na kamin ili prozor kako bi dobila darove. Sinterklaas ima pomoćnika, poznatog kao Zwarte Piet (Crni Petar), što je tema rasprava zbog kulturnih i povijesnih kontroverzi. Zwarte Piet je tradicionalno prikazivan s crnom kožom i karikaturalnim izgledom, što mnogi smatraju uvrijedljivim i povezanim s praksom “blackface”. Mnogi traže promjenu u njegovom prikazu, predlažući verzije poput “Roze Piet” ili “Schoorsteen Piet” (dimnjački Petar), kako bi se izbjegla rasistička konotacija.
Božićne tradicije širom svijeta odražavaju jedinstvene priče, običaje i vrijednosti svake zajednice. Bez obzira na način proslave, Božić nas podsjeća na univerzalne vrijednosti zajedništva, nade i ljubavi, koje povezuju ljude širom sveta.