Sunčev sustav, zvijezde, Sunce, roboti, astronauti, svemirski brodovi, svemirske rakete i galaksije samo su neke od tema s kojima će se kroz radionice, predavanja i predstave moći upoznati posjetitelji i posjetiteljice trećeg STEM piknika. Manifestacija koja postaje vjesnik proljeća za sve ljubitelje i istraživače znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike iz Rijeke i okolice, održat će se u subotu, 12. travnja na Međunarodni dan svemirskih letova pod motom „Svemir – spremni na lansiranje!“ u prostorima Art-kvarta Benčić.
Program STEM piknika i ove godine sačinjava izvedbeno-scenski program s predstavama i glazbom, predavanjima znanstvenika koja se kriju iza naslova STEM ćakule, te najvažniji dio -STEM expo – koji čini trideset praktičnih aktivnosti koje priprema stotinjak znanstvenika, edukatora, muzejskih pedagoga, knjižničara i volontera iz 19 organizacija.
SVEUČILIŠTE U RIJECI NOSITELJ ZANIMLJIVIH AKTIVNOSTI
Znanstvenici riječkog sveučilišta okupljeni oko Centra za popularizaciju znanosti Sveučilišta u Rijeci svoja će područja istraživanja i interesa na zabavan i interaktivan način približiti djeci i mladima. Da matematika nije bauk pokazat će profesori i studenti Fakulteta za matematiku kroz matematičke trikove, svemirsko izdanje sudoka za male i velike, slagalice, svemirsku matematiku te matematički escape room. Kako se ponašaju vinske mušice u bestežinskom stanju saznat ćemo od istraživača s Fakulteta biotehnologije i razvoja lijekova. Koji su sastojci galaksije te kako postati svemirski kuhar naučit će nas astrofizičarke s Fakulteta za fiziku. Zainteresirani posjetitelji moći će upotrebom VR naočala uroniti u virtualni svijet brodske strojarnice u kojoj dolazi do požara koji su osmislili i izradili znanstvenici s Pomorskog fakulteta u Rijeci. S Građevinskog fakulteta pripremaju radionicu o zidanim lukovima koji su neizostavni elementi kamenih zidanih zgrada i mostova na kojoj će s posjetiteljima istražiti koje je najveće opterećenje koje luk može nositi. Članovi RITEH racing tima dolaze s uvijek popularnim formula simulatorom.
UVIJEK POPULARNE TEME SVEMIRA I ŽIVOTA U SVEMIRU
Organizatori očekuju veliki interes za popularno-znanstvena predavanja koja tematiziraju svemir i život u svemiru. Prvo po redu je ono arhitektice Gorane Stipeč Brlić, inače predsjednice Društva arhitekata Rijeka, zakazano u 12:15 u Dvorani susreta Gradske knjižnice Rijeka, a ono će se baviti arhitekturom na Marsu. Potom slijede dvije astrofizičarke. Ivana Poljančić Beljan u 13:30 će održati predavanje “Lansiranje u srce Sunca: Tajne solarne aktivnosti i magnetskog polja”, dok je u 15 sati zakazano predavanje „Kako je nastao Sunčev sustav?“ Vernese Smolčić. STEM piknik će svojom STEM ćakulom pod naslovom „Svemirski obzor“, koja počinje u 16 sati, zatvoriti Korado Korlević, jedan od vodećih hrvatskih astronoma i pokretača Zvjezdarnice Višnjan (koja je početkom prošle godine pretekla NASA-u te postala vodeća na svijetu po praćenju asteroida).
PROJEKT STEM(AJMO!)
IZ CTK Rijeka najavili su da zajedno s partnerima u projektu STEM(AJMO!), financiranom iz Europskog socijalnog fonda plus i Državnog proračuna Republike Hrvatske, pripremaju cijeli niz javnih događanja većeg ili manjeg razmjera poput STEM piknika na kojima će popularizirati znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku. Pozvali su djecu i mlade da im se priključe na nekoj od 300 besplatnih STEM(AJMO!) radionica koje će organizirati u iduća 24 mjeseca koliko traje projekt.
Projekt STEM(AJMO!) CTK Rijeka provodi u suradnji s partnerima: Dječjim vrtićem More, Gradom Rijeka, Gradskom knjižnicom Rijeka, Hrvatskim savezom brodomaketara, Osnovnom školom Centar, Osnovnom školom Malinska-Dubašnica, Srednjom školom Andrije Ljudevita Adamića i Fakultetom za matematiku i Tehničkim fakultetom Sveučilišta u Rijeci.