Nekolicina studenata Medicinskog fakulteta u Rijeci, brucoša, navodno su napravili Whatsapp grupu u kojoj ocjenjuju djevojke, njihove kolegice i to po kategorijama silovljiva/nesilovljiva/silovljva pod utjecajem alkohola i droga.
Seksualno nasilje, nije uvijek ono fizičko, već i verbalno i emocionalno. Statistike pokazuju da brojne djevojke, a i nekolicina muškaraca, doživi seksualno nasilje. U tim slučajevima, potrebno je prijaviti i tražiti određenu pomoć. Upravo tako i kolegice s Medicinskog fakulteta koje su se našle kao žrtve uznemiravanja, zaslužuju svu potrebnu pomoć i podršku. Tako je Sveučilište u Rijeci uputilo direktivu Medicinskom fakultetu kojem zahtjeva zaštitu dostojanstva i sigurnosti studentica.
“očekuje se da Medicinski fakultet hitno i odlučno postupi na način da bez odgode aktivno pristupi zaštiti sigurnosti i dostojanstva studentica, da prepozna ozbiljnost situacije te da javno odnosno primjereno komunicira konkretne korake koji su poduzeti. Od Fakulteta se očekuje da iskoristi sve mehanizme koji mu stoje na raspolaganju – stegovne, preventivne i edukativne – kako bi bilo jasno da ovakvom ponašanju nema mjesta ni na jednom visokoobrazovnom prostoru”, poručili su sa Sveučilišta.
Ova tema bila je pokrenuta na nedavnom predstavljanju kandidata i kandidatkinja za budućeg rektora/rektoricu. Na pitanje o ovome slučaju, kandidati su se složili, da u slučaju da saznaju počinitelje ovog uznemiravanja bi svakako ih povezali s policijom, ali i napravili potrebne sankcije.
GDJE POTRAŽITI PODRŠKU ILI NAPRAVITI PRIJAVU?
Sveučilište u Rijeci otvorilo je za ovaj slučaj posebnu e-mail adresu na koju se može s punim povjerenjem uputiti vlastita saznanja ili zatražiti podršku. E-mail adresa: trust@uniri.hr.
Pristup ovoj adresi ima ograničen broj posebno ovlaštenih i educiranih osoba. Sav pristigli sadržaj tretira se s najvećom mogućom razinom diskrecije i odgovornosti, a pošiljatelji će biti usmjereni na odgovarajući kanal, uz poštovanje njihove sigurnosti i dostojanstva.
1. Ako imate osobno iskustvo uznemiravanja ili nasilja ili se osjećate ugroženo:
Možete se s punim povjerenjem obratiti udruzi SOS Rijeka – centru za nenasilje i ljudska prava, partnerskoj organizaciji Sveučilišta u Rijeci. Udruga SOS Rijeka pruža besplatno psihološko savjetovanje, besplatno pravno savjetovanje, podršku u razumijevanju vlastitih prava, pomoć osobama koje su preživjele seksualno uznemiravanje, nasilje i druge oblike rodno uvjetovanog nasilja, uključujući i online oblike nasilja.
Kontakt SOS Rijeka: Tel.: 051 / 211 – 888 / E-mail: pomoc@sos-rijeka.org / Web: www.sos-rijeka.org
2. Ako imate saznanja o neprimjerenom ponašanju, nasilju, govoru mržnje ili poticanju na kaznena djela:
Razmotrite o mogućnosti izravne prijave policiji iliDržavnom odvjetništvu, osobito ako posjedujete bilo kakav dokaz (npr. snimke zaslona, glasovne poruke, izjave svjedoka).
KAKO DODATNO ZAŠTITI SVOJU ANONIMNOST?
Ako želite sačuvati svoju anonimnost, možete koristiti privremenu ili alternativnu e-mail adresu koja ne sadrži osobne podatke (npr. putem servisa kao što su ProtonMail ili Tutanota). Takva adresa može se otvoriti besplatno i koristiti isključivo za ovu svrhu.
U slučaju da se nažalost pronađete u situaciji seksualnog nasilja bilo verbalnog, emotivnog ili fizičkog svoju besplatnu pomoć možete potražiti na trust@uniri.hr ili @sos_rijeka. Također u slučaju da imate dokaze seksualnog nasilje obavezno javite policiji u Rijeci ili DORH-u.