Studentice, studenti i profesorica Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci napadnuti su u ponedjeljak navečer na Trsatu tijekom probe za predstavu Art, a ne rat. Usred verbalnih prijetnji i ometanja na javnoj površini, napadači su im otuđili i dio opreme, a svemu je bez reakcije svjedočilo sedamdesetak građana stoji u priopćenju, koje prenosimo u cijelosti:
Tijekom probe za izvedbu Art, a ne rat — produkciju koja nastaje u suradnji Akademije primijenjenih umjetnosti i HNK-a Ivana pl. Zajca, u okviru ovogodišnjih Riječkih ljetnih noći — u ponedjeljak, 30. lipnja 2025. godine, u 20.50 sati naše su studentice i studenti, zajedno s profesoricom, doživjeli napad neidentificiranih muškaraca. Verbalno nasilje, aktivno ometanje rada, otvorene prijetnje, krađa opreme – sve se to dogodilo na javnom prostoru Vojnog igrališta na Trsatu.
Unatoč činjenici da je riječ o javnom prostoru, uz ranije najavljeno okupljanje i višekratno jasno artikulirano objašnjenje da se radi o umjetničkoj pripremi ispita i probi za predstavu, naše su studentice i studenti neprekidno verbalno napadani sljedećim sadržajem: „Udarit ću te.“, „Gle ove debile.“, „Kakav je ovo sotonizam?“, „Pogodi je loptom u glavu.“ Situacija je eskalirala otuđenjem dijela opreme te prekidom probe.
Ove rečenice i cijelu situaciju vidimo kao simptom duboko ukorijenjene netrpeljivosti prema svemu što odudara od normiranog poretka. U ovom slučaju, ono što je izazvalo napad bila je umjetnička gesta sama po sebi: prisutnost drugačijeg ritma, drugačijih tijela i značenja u prostoru koji se doživljava kao – budimo konkretni – „muški“ prostor.
Događaj čini još ozbiljnijim činjenica da su nasilnici bile odrasle osobe, muškarci, te da je incidentu svjedočilo sedamdesetak ljudi, među kojima nitko nije reagirao. Nitko nije smatrao potrebnim zaštititi studentice, studente niti njihovu profesoricu.
Smatramo da je naša dužnost (kao nastavnika, umjetnika, ali i građana) progovoriti o ovakvoj manifestaciji nasilja. Odbijamo prihvatiti da je Rijeka grad u kojem se na javnom prostoru, koji nam svima jednako pripada, događaju ovakvi incidenti. Situaciju dodatno mučnom čini činjenica da se nasilje dogodilo tijekom umjetničkog i obrazovnog rada, koji bi nužno trebao biti prostor sigurnosti i slobode, stoji u priopćenju pročelnice Odsjeka za izvedbene umjetnosti Milice Czerny Urban uz profesore i suradnike Odsjeka: Natašu Antulov, Milu Čuljak, Marina Lukanovića, Valentinu Lončarić, Olju Lozicu, Mašu Magzan i Anju Sabol.