Sally Ronney je irska spisateljica koja je hvaljena kao nositeljica milenijske tjeskobe i odvojenosti. Ona je to uspjela sa samo tri knjige: Razgovori s prijateljima, Normalni ljudi i Divni svijete, gdje si . Neki je čak zovu glasom naše generacije. Razlog tomu krije se u nastavku članka, koji vam donosi razloge zašto je upravo Sally Rooney značajna za ovo vrijeme.
Usredotočena je na nesavršenost, što je osvježavajuće, jer u mnogim romanima likovi izgledaju kao da vode savršene živote. Čitateljima to može dati lažna očekivanja o sebi i o odnosima s drugima. U središtu njezinih djela uvijek se nalazi nesavršenost. Svi njezini likovi pogrešna su ljudska bića. Stalno griješe, često su sebični i štete odnosima s drugim ljudima.
Kao i svaka druga uređena umjetnička forma, romani ponekad mogu podleći predstavljanju života kao glorificiranog vrhunca. Kao rezultat toga, ponekad čitateljima mogu dati lažna očekivanja o sebi, odnosima i prijateljstvima. Međutim čitati Rooney je drugačije. Rooney se našla u moru kritika zbog toga, međutim čitatelji vole njezine likove zbog njihovih mana. Ne daju nam lažna očekivanja i ne žive savršene živote. kroz njihove greške i padove mi zapravo učimo koliko smo kao ljudska bića pogrešivi. Njezini likovi su uglavnom mlade osobe u svojim dvadesetim godinama, pa se mi kao studenti možemo čak i naći u nekim njezinim likovima jer biti mlad i biti čovjek je veoma zbrkano, komplicirano i manjkavo.
Njezina djela lako se čitaju. Ona se u djelima obraća u trećem licu. Time se pojednostavljuje iskustvo čitanja. Ne ometaju nas dijalozi, govorne oznake ili druge strukturne konvencije koje su obično prisutne u romanu. Nedostatak toga omogućuje nam da utonemo u priču. Naravno, u početku može potrajati privikavanje, ali prije nego što to shvatimo, zaboravimo da ga nema. Upravo zbog tog nedostatka dijaloga i govornih znakova osjećamo se kao da smo dio razgovora ili scene koja se događa. Ona se umjesto toga usredotočuje na druge stvari, poput slikanje prizora, emocija i razgovora s više dubine. Njezine knjige iz tog razloga imaju toliko slojeva, koje ne možemo otkriti samo s jednim čitanjem.
Svaka knjiga napisana je dijelom kao odraz društva u kojem autor piše. Oni slučajno, bez nekog pokušaja nude uvid u određeno vrijeme u povijesti kada je priča napisana. To mogu postignuti stilom pisanja ili komentarima sadržanim u pričama koje su napisane tijekom vremena. Sally Ronney savršeno opisuje kako je proživljavati ovaj trenutak. Primjerice u najnovijem romanu, Divni svijete, gdje si, ona prikazuje klimatske promjene, probleme s kapitalizmom, poteškoće u održavanju međuljudskih odnosa, prijateljstva, klasu i usamljenost, takoda se to može smjestiti samo u ovo vrijeme.
Sva njezina djela bave se ljubavlju, seksom i vezama. No ona ih ne prikazuje kao nekakvu savršenu ljubavnu priču. Ona kroz te teme odražava poteškoće kao što je pogrešna komunikacija i nedostatak povjerenja. Prikazuje veze kakve zapravo jesu, jer nijedna nije savršena. Niti jedan odnos nije savršen, kao što ih mnoge knjige prikazuju. Ona prikazuje „ružnu stranu“ toga, odnosno ono što se uvijek skriva od drugih.
Njezino pisanje nudi nam nešto drugačije, nešto što se ne nalazi često. Razlog zašto je drugačije od ostalih je taj jer bavi se značajnim temama našeg vremena. Njezini likovi su sve samo ne savršeni, a priče su jednostavne za pratiti, te ju je zbog tog razloga teško pustiti iz ruke.
Izvor slike: Pinterest