Mark Manson “Umijeće stava je*e mi se”
Mark Manson u svojoj knjizi pristupa self-help metodama na novi, anegdotalan način. Humoristične dogodovštine iz života pisca olakšavaju i najteže teme koje otvara. “Umijeće stava je*e mi se” knjiga je koja potiče na razmišljanje i nadahnjuje od prve stranice, a Manson ima neupitan talent da preokrene načine na koje mnogi od nas gledaju na život. Samo jedna ideja iz ove knjige koja će vas svakako zainteresirati za čitanje je: “Želja za pozitivnim iskustvom je samo po sebi negativno iskustvo. I paradoksalno, prihvaćanje negativnog iskustva samo po sebi je pozitivno iskustvo.”
Winston Groom “Forrest Gump”
Iako je puno popularnija adaptacija filma, nikako ne smijemo zaboraviti na knjigu o Forrestu Gumpu. Pisano iz perspektive Forresta, i sam rječnik i način naracije su zanimljivi jer nisu pisani standardnim jezikom već je djelo prepuno pravopisnih i gramatičkih grešaka što donosi do još veće vjerodostojnosti i posebnog ugođaja, budući da je Forrest Gump u tadašnjem društvu bio deklariran kao idiot. Sama knjiga jedna je od rijetkih djela suvremene umjetnosti koja ima svoju vlastitu filozofiju, te se bavi brojnim društvenim, političkim i individualnim konfliktima koji su upakirani u priču o jednom čovjeku. Budući da se film i knjiga značajno razlikuju u određenim trenucima, svakako ne škodi pročitati i knjigu.
Edward Snowden “Trajni zapisi”
“Učinio sam opasnu stvar za čovjeka na mojoj poziciji. Odlučio sam reći istinu” Tako Edward Snowden opisuje svoj rad i svoje djelo “Trajni zapisi”. Edward Snowden kao mladi zaljubljenik u računala i tehnologiju ostvario je svoj san da radi za CIA i NSA. No, iznenadio je svijet kada je odlučio prekinuti svoju karijeru i iznijeti prljavo rublje agencija za sigurnost, koje su potajno prikupljale podatke svojih građana čiji je cilj bio masovni nadzor društva bez ikakvih granica. Kako je i sam Snowden, ne znajući koji je krajnji cilj i za šta će se služiti njegovi izumi, shvatio koje planove CIA i NSA kuju, odlučio je srušiti taj sustav. U ovoj knjizi možemo pročitati upravo to kako je Snowden postao zaljubljenik u hakiranje, kako je dobio posao u obavještajnoj službi, ali i kako je pomogao u izgradnji sustava za praćenje i što ga je motiviralo da ga sruši.