Unatoč tome što su određena temeljna prava žena izborena, priči ovdje nije kraj, a 8. mart često zalazi u dan koji se okreće pogrešnim prioritetima.
Prvi Dan žena obilježio se 1991. godine, a sve je počelo i mnogo ranije ženskim aktivizmom i borbom za bolje radne uvjete. Tako ako se vratimo u 1908. godinu na dan 8. ožujka možemo vidjeti 15 000 žena koje marširaju ulicama New York-a ne bi li dobile veća prava. Prisjetimo se i činjenice iz prošlog stoljeća kada dolazi do naglog ekonomskog rasta te žene bivaju zaposlene u tekstilnoj industriji s izrazito lošim uvjetima rada. Godinu po godinu i dolazi do eskaliranja u spomenutoj 1908. godini u kojoj žene žele bolje radne uvjete, poštovanje na osobnoj razini, kao i promjenu rodnih stereotipa poput “smještanja žene u kuhinju”. Nakon dugog niza godina aktivizama, štrajkova i naglašavanja rodnog i klasnog pitanja, ciljevi počinju biti ostvarivani. Međutim, neka dogovorena rješenja ostaju samo na papiru. Mi slavimo ekonomska, politička i društvena postignuća, ali se ovaj dan u nekim segmentima gubi svoju ideološku osnovu. Dobijemo poklon od voljenog te se opet sve svodi na konzumerizam, a mi ostajemo nezadovoljne. Također, općenito težimo poštovanju, a upravo taj pojam ponekad gubimo i ne shvaćamo ga kada je u pitanju druga žena. Vrijeme je da podvučemo granice koje bi nas trebale podsjetiti na ono za što smo se u povijesti borile. Živimo u ”drugome vremenu” koje nam pruža mnogo mogućnosti no mi ih često ne iskorištavamo do kraja i ne trudimo se prijeći stepenicu više. Možda zaboravimo na revolucije i sam početak Međunarodnog dana žena. Današnji datum slavimo po cijelome svijetu, ali postoji još previše država u kojoj su žene zakinute za svoja prava te iz tog razloga itekako postoji potreba da ističemo današnji dan i sve ono što on predstavlja.
Dokazale se jesmo; možemo ono što želimo i ne moramo živjeti unutar slike koje je davnih dana nametnulo društvo, a nesputavanjem same sebe i drugih žena ukoliko želimo promijeniti svijet to i možemo. Zapamtimo da imamo još puno prostora za promjene i napredak s obzirom da nismo ni blizu onoga kako bi trebalo biti na globalnoj razini. Ono što nam treba je ovaj mali podsjetnik i malo motivacije, a sve ostalo je već u nama!
I ove godine su diljem svijeta organizirani noćni marševi kojima se želi ukazati na još uvijek aktualne probleme, ali i proslaviti borbu za bolje i pravednije društvo. Noćni marš u Rijeci započet će okupljanjem na Kontu u 18 sati. Sretan nam 8. mart, žene, i marširajmo zajedno!
Foto: Getty images / The “fearless girl”, NYC