Znamo li što simbolizira Morčić? Kojem je crtanom filmu Rijeka poslužila kao scena? Gdje je u Rijeci postojala tvornica čokolade?
Reakcije koje je pokrenuo nedavno objavljen Matanićev spot Rijeke kao Europske prijestolnice kulture različite su, a komentari onih koji mu nisu naklonjeni često ističu izostavljanje pojedinih znamenitosti i lokacija. S druge strane, spot koristi takozvane klasične riječke simbole, ali na drugačiji način. Sviđao se nama Matanićev pristup ili ne, ti riječki simboli postoje, a često ne znamo što zapravo stoji iza njih, kao što možda nismo upoznati s još ponekim činjenicama koje obilježavaju Rijeku.
Za početak bi trebalo krenuti od riječkog srećonoše, odnosno morčića koji je najpoznatiji simbol Rijeke i Kvarnera. Na njegovo stvaranje utjecala je Venecija, čija je tadašnja začaranost Orijentom (kroz 17. i 18. stoljeće) inspirirala venecijanske zlatare da izrađuju naušnice, broševe i prstene u obliku crnca s bijelim turbanom. Morčić se smatra nositeljem pozitivne energije, a postoji i vjerovanje da nam on donosi mir, brani nas od zlih sila i neprijatelja te pomaže u ostvarivanju želja. Također, ovaj urbani grad i sam njegov izgled poslužio je kao ideja i polazište za stvaranje izmišljenog grada profesora Baltazara, čiji je scenograf Zlatko Bourek. Rijeka mu je poslužila kao inspiracija zbog velikih i starinskih zgrada, dugih ulica te lučkih dizalica. Danas se Rijeka,zbog davanja scene ovom animiranom filmu naziva još i gradom profesora Baltazara. Sljedeća činjenica o kojoj zna tek mali broj Riječana je postojanje groblja kućnih ljubimaca. Ono je smješteno na Kozali i danas je priznato kao kulturni spomenik koji označava brigu i ljubav prema životinjama koju su iskazali stanovnici ovoga grada upravo time što su osnovali groblje. Iako je groblje danas kulturni spomenik, i dalje ima svoje posjetitelje. Sljedeća činjenica dolazi iz područja sporta koji je u Rijeci vrlo aktivan. Kao najznačajniji stadion ovog grada možemo navesti stadion na Kantridi; danas ima preko deset tisuća mjesta te je smješten između stijena i mora, a uspio je pronaći svoje mjesto na popisu deset najljepših svjetskih stadiona. Sljedeća, a ujedno i posljednja činjenica, odnosi se na riječku tvornicu čokolade koja je krajem 19. i početkom 20. stoljeća bila smještena uz današnju Zvonimirovu ulicu. Ondje su se proizvodile čokolade, čokoladni bomboni, kakao u prahu… Danas ova tvornica na našu veliku žalost više ne postoji, ali ju stariji Riječani još uvijek pamte.
Foto: Stare fotografije Rijeke