Naša studentska medijska platforma Kišobran sa svojim je Portalom aktivna od 2018. godine, a sada uz novoopremljenu redakciju s radijskom stanicom i produkcijskim pultom ima sve preduvjete da uskoro zasja u punom sjaju.
Kišobran su pokrenuli entuzijasti s Odsjeka za kulturalne studije pri Filozofskom fakultetu u Rijeci, stoga nije čudno što većina studenata volontera i onih koji su ovdje zahvaljujući Stručnoj praksi u kulturi kao izbornom kolegiju, čine upravo (budući) kulturolozi. Dakako, simpatije prema medijima postojane su i na drugim studijima te smo kroz ovo višegodišnje djelovanje skupili, ali i ispratili šaroliku ekipu. Osim pisanog novinarstva u obliku članka, recenzije, kolumne, osvrta, izvještaja i intervjua, uskoro ćete nas moći slušati na platformi Mixcloud gdje ćemo nastojati odrađivati zanimljive šihte i puštati glazbene numere uz kvalitetne i korisne vijesti te zajedno s našim slušateljima komentirati zanimljive i aktualne teme.
U suradnji sa Studentskim zborom Sveučilišta u Rijeci i stručnim suradnicima, naši studenti od ožujka sudjeluju na radionicama novinarstva, radijskog voditeljstva, produkcije i glazbenog uredništva. Radionice su zamišljene kao spoj teorije i prakse uz aktivno sudjelovanje. U teorijskom dijelu polaznici se uče osnovama novinarstva te razlikovanju novinskih žanrova (komentar, osvrt, kolumna, vijest, izvještaj, razgovor, intervju, reportaža) i vijesti, odnosno kakve one trebaju biti za tiskani medij, televiziju, radio i portal. Praktičnim se dijelom studente potiče, motivira i osnažuje za samostalno pisanje vijesti, članaka i vođenje emisije. U ulozi mentora za glazbeno uredništvo i radijsku produkciju svoje znanje i vještine prenosi Antonio Livaić koji fokus stavlja na savladavanje osnova glazbene i radijske produkcije i montaže, a kao stručna suradnica pridružila nam se i Mirela Džafić čije prijateljstvo s radijom traje još od studentskih dana. Ona poručuje:
„Motivacija za biti mentor studentima i studenticama na Kišobranu kod mene je na visokoj razini i stvarno im želim pokazati da uz portale i podcaste, radio ne izumire kao što se često može čuti i naravno podijeliti s njima stečeno znanje i iskustvo“.
Radionice su se pokazale kao izvrsna prilika u koju se pohrlilo „kao grlom u jagode“. One omogućuju studentima raznolikog iskustva pristup stvaranju sadržaja za različite medije, a na studentima je da prepoznaju svoje potencijale i sklonosti. Veseli nas cijela ova priča i rast Kišobrana te jedva čekamo da se uskoro slušamo i gledamo.