U četvrtak, 13. travnja, s početkom u 9:30 sati, na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci održat će se simpozij “Slow Revenant”, koji će objediniti predstavljanje dva projekta iz istraživačkog područja kulture pamćenja i sjećanja (Memory Studies). Na simpoziju će se, prezentiranjem istraživačkog rada COST akcije “Slow Memory” i ERC projekta REVENANT, obuhvatiti i razmotriti višestruki ritmovi kroz koje prošlost ostvaruje političku prisutnost na području jugoistočne Europe i šire.
PROJEKT REVENANT
Projektu REVENANT dom se nalazi na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Istraživački tim projekta, kojeg predvodi antropolog dr. sc. Jeremy F. Walton, ispituje kolektivna sjećanja i nasljeđa koja su Habsburškom, Osmanskom i Ruskom Carstvu omogućila moćne zagrobne živote. Sveobuhvatno istraživačko pitanje projekta glasi: Kako kolektivna sjećanja na nekadašnja carstva srednje i jugoistočne Europe, Euroazije i Bliskog istoka, postižu artikulaciju kroz skupine osoba, mjesta i stvari? Fokus na ove tri skupine otvara prostor trima daljnjim, specifičnijim istraživačkim pitanjima. Prvo, kako i zašto određene povijesne osobe utjelovljuju kolektivna sjećanja na carstva? Drugo, koji procesi proizvode određena mjesta kao mjesta post-imperijalnog sjećanja? Treće, kako carstva prošlosti postižu suvremeno utjelovljenje kroz razne predmete i materijalnu kulturu? Projektni tim ima za cilj otkriti složene odgovore na ova pitanja iz multidisciplinarne, komparativne perspektive. Ovaj se projekt financira sredstvima Europskog istraživačkog vijeća (ERC) u okviru programa Europske unije za istraživanja i inovacije Obzor 2020 (sporazum o dodjeli bespovratnih sredstava br. 101002908). Više informacija o projektu i istraživačkom timu dostupno je na stranici.
PROJEKT SLOW MEMORY
Slow Memory (sporo pamćenje) je noviji koncept koji nam treba pomoći da iz novih kutova razmišljamo o tome kako se društva i pojedinci sjećaju prošlosti koja značajno utječe na njihovu sadašnjost i budućnost. Počinje od premise da smo prilično vješti, i imamo mnogo prakse prilikom obilježavanja iznenadnih ili ekstremnih događaja kao što su ratovi, zločini ili katastrofe, ali smo s druge strane manje sigurni u to kako se odnositi prema sporim transformacijama koje bi mogle biti jednako utjecajne, kao što su klimatske promjene, deindustrijalizacija ili postupno širenje društvenih i političkih prava. Kako bi se stvorilo bolje razumijevanje značenja sporih procesa i kako možemo sporo pamtiti, te ponudilo nove perspektive za studije pamćenja, ova COST akcija okupila je znanstvenike i praktičare iz cijelog svijeta i mnogih različitih disciplina – poput humanističkih, društvenih, i prirodnih znanosti. Više informacija o ovoj COST akciji i njenim predstavnicima dostupno je na stranici.
Organizatori pozivaju sve zainteresirane na posjećivanje događaja, u trajanju od 9:30 do 13:30 sati. U prvoj sekciji simpozija s početkom u 10:00 sati, izlagat će istraživači projekta REVENANT, a u drugoj sekciji koja započinje u 12:00 sati, svoje koncepte prezentirat će tim COST akcije Slow Memory. Program simpozija održat će se u prostoriji F-006, u prizemlju Filozofskog fakulteta u Rijeci.