Glavna pitanja koja ne može izbjeći niti jedan student Filozofskog fakulteta su naravno: A što ćeš ti s tim?, Što možeš nakon toga? Gdje maožeš raditi i možeš li uopće gdje raditi s tim? Ta su pitanja još posebno iritantna kada student još ni sam ne zna odgovor na ista. Ali zato su tu Alumni klub i Ured za karijere koji surađuju s bivšim i sadašnjim studentima kojima pomaže pronaći odgovor na ovo pitanje, povezati nas s mogućnostima naše struke te nas povezati s budućim poslodavcima.
Alumni klub pod vodstvom Ivane Miočić i Ured za karijere pod vodstvom Katarine Vorkapić kroz svoje aktivnosti nastoje doprinijeti povezivanju znanosti s tržištem rada.
Povodom Dana fakulteta među mnogobrojnim organiziranim predavanjima, aktivnostima i druženjima, Alumni klub i Ured za karijere organizirali su predavanje i druženje bivših studenata Filozofskog fakulteta koji su nam ispričali gdje su danas te čime se bave nakon stečene diplome Filozofskog fakulteta u Rijeci.
Moderator ovog susreta bio je Vladivoj Lisica, projektni menađžer, kvizaš i SF entuzijast koji nas je upoznao sa svojim gošćama te vodio razgovor. Gošće ovog susreta bile su bivše studentice Filozofskog fakulteta među kojima Mila Čuljak koja je nakon što je završila jezični smjer danas majka, umjetnica i plesna pedagoginja. U razgovoru nam je ispričala kako su joj studentski dani u odličnom sjećanju, kako zbog kolega i profesora, tako i zbog cijelog perioda mladosti i studentskog života.
Jedan od gostiju bio je i Ivan Pešut koji je nakon matematičkih smjerova danas profesionalni studijski glazbenik, autor, producent i live performer te nam je ispričao mnoge priče od toga kako je povezao informatiku i glazbu, kako mu je studij pomogao da i sam podučava do toga kako mu je bilo surađivati sa Severinom.
Ana Smokrović bivša je studentica preddiplomskog studija kulturologije te diplomskog studija filozofije. Ispričala nam je kako su joj ovi studiji otvorili širok horizont novih spoznaja i vidika. Ana je uspjela povezati svoje hobije, strasti, uvjerenja i stečena znanja u sve ono čime se danas bavi a to je spoj filozofije, knjige, hrane i place. Ana je danas svestrana uzgajivačica povrća po organskim principima koja ima svoj vrt i štand na placu. Ispričala nam
je svoja zanimljiva iskustva u uzgajanju povrća, sudjelovanju na seminarima o prehrani te kako smatra da je prehrana i tijelo pojedinca još uvijek osjetljiva tema s obzirom na to da je teško nekome sugerirati što i kako bi trebao jesti, da su pojedini narativi i susreti o zdravoj prehrani pretjerani te kako nam općenito treba novi narativ o hrani i prehrani. Zaključila je kako su joj ovi studiji pružili odličnu bazu za ono čime se danas bavi te da je tijekom studija imala slobodu pisati i istraživati o onome što ju zanima, po čemu su inače kulturalni studiji i
specifični.
Još jedna zanimljiva gošća bila je Lorena Zec, feministička psihologinja i zagovaračica društvenih promjena. Još u srednjoškolskih i studentskim danima bila je jako društveno angažirana, puno je volontirala što u studentskim, što u nekim drugim udrugama. Bavljenje područjem nasilja, odnosno pružanja pomoći žrtvama nasilja počela je volonterski još za vrijeme fakulteta tako da nikada nije imala ideju da bi radila nešto s obzirom da su joj ta dva
područja uvijek išla zajedno, psihologija i rad za društvo i bolju budućnost.
-Na studiju psihologije dobila sam bazu na koju sam kasnije nadogradila znanja koja imam i još uvijek nadograđujem. Već na prvoj godini fakulteta počela sam pisati projekte dok sam vodila studentsku udrugu što mi je danas velika korist u poslu kako bi mogla raditi ono što volim te pritom biti za to plaćena. Sva volonterska iskustva su mi se isplatila jer sam u svom poslu često povlačila poveznice iz svog bogatog volonterskog iskustva tako da sam zapravo školski promjer kako povezati društveni angažman za vrijeme fakulteta, volontiranja te rad u različitim udrugama- ističe Lorena.
Možemo zaključiti da nam Filozofski fakultet definitivno pruža jako puno znanja i mogućnosti te da postoje velike mogućnosti ostvarenja na poslovnom planu, kao i na onom osobnom, čemu svjedoče priče ovih inspirativnih ljudi koji su uspjeli povezati stečena znanja i prakse s fakulteta sa svojim osobnim uvjerenjima i ciljevima.
Filozofski fakultet njeguje suradnju s pravnim subjektima u kojima rade njihovi bivši studenti, potiče i razvija programe cjeloživotnog obrazovanja te se zalaže za aktivno propitivanje društvene zbilje i odnosa u društvu.
Filozofski fakultet nam također u Uredu za karijere pruža mogućnost odrađivanja praske i povezivanja s poslodavcima i partnerima iz područja i struka koje nas zanimaju.
Bitno je već tijekom studija iskoristiti sve ove mogućnosti koje nam on pruža jer je definitivno lakše učiti posao kao volonter sa stručnim mentorima nego jednog dana kada već budemo bačeni u vatru posla kojeg nikada do sada nismo radili, a i zaposlenje je definitivno lakše kada već imate iskustvo u onome što jednog dana želite raditi, što će nas danas-sutra definitivno više ispuniti od samog učenja teorije.
Cilj je Filozofskoga fakulteta u Rijeci i ovakvih inicijativa također doprinijeti povezivanju i međusobnoj suradnji različitih generacija diplomiranih studenata Filozofskog fakulteta u Rijeci te upoznavanju sadašnjih studenata s primjerima dobre prakse.
Autorica: Nika Takšić