Inicijativu obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv poremećaja hranje pokrenule su osobe koje boluju od poremećaja hranjenja ili jedenja, njihove obitelji te zdravstveni djelatnici koji se bave ovom problematikom. Poremećaji hranjenja i jedenja odnose se na različita psihološka stanja koja uzrokuju nezdrave prehrambene navike povezane s opsjednutošću hranom, tjelesnom težinom ili oblikom tijela. Cilj je ove manifestacije povećati svijest o ovim poremećajima, proširiti ispravne informacije, ukazati na mitove u vezi s hranjenjem i jedenjem te zagovarati suvremene načine liječenja i podrške oboljelima i njihovim obiteljima.
Studenti 2. godine diplomskoga Studija psihologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, kroz izborni predmet: Odabrana poglavlja iz kliničke psihologije, organiziraju niz aktivnosti u cilju senzibiliziranja građana na probleme povezane uz poremećaje hranjenja. U petak, 2. lipnja 2023. godine organizirat će se edukativno-informativne akcije na 4 različite lokacije u gradu:
8,00 – 11,00 h – podjela letaka i razgovori studenata sa srednjoškolcima o utjecaju socijalnih mreža na nezadovoljstvo vlastitim izgledom tijela (RiverPub, Bačva Pub, Klub mladih Rijeka)
10,00 – 13,00 h – izložba i razgovor o efektima negativnih komentara okoline na izgled tijela (prizemlje Filozofskoga fakulteta Rijeka, Sveučilišna avenija 4, Kampus)
11,00 – 16,00 h – razgovor sa studentima i ostalim korisnicima restorana o percipiranom stresu, načinima nošenja sa stresom i obrascima hranjenja. Cilj je podučiti zainteresirane kako je stres povezan sa stilovima hranjenja te kako se suočiti sa stresom na primjeren način uz izbjegavanje emocionalnoga prejedanja (štand postavljen u restoranu „Kampus“, Radmile Matejčić 5, Rijeka)
16,00 – 19,00 h – razgovor s građanima o mitovima u vezi zdrave prehrane, poučavanje o ispravnoj organizaciji svakodnevnih obroka te negativnim posljedicama „opsjednutosti“ zdravom prehranom (štand postavljen u ZTC-u; Zapadni Trgovački Centar Rijeka, Zvonimirova 3, Rijeka)