Radionica suvremenih umjetničkih praksi osmišljena je tako da svaki polaznik, uz mentorstvo, osmišljava i razvija svoje ideje koje će biti predstavljene u listopadu u prostorima DeltaLaba. Sam rad temeljit će se na onome što smatraju bitnim za naglasiti iz vlastite okoline i svijeta koji ih okružuje. Potrebno je upotrijebiti svoju maštu, zaroniti u more ideja i promisliti o temama mentalnog zdravlja uz pomoć utopije i svakodnevice.
Program se odvijao i prošle godine, a mladi polaznici bili su učenici i studenti trećeg i četvrtog razreda srednje škole te prve i druge godine fakulteta, a to su: Lara Grdinić, Marija Blašković, Claudia Bošković, Toni Buškulić, Elena Štokovac, Dorian Jurešić i Nina Ćorić.
O iskustvu radionice i na koji način su se snašli u ovoj priči, više nam je rekla Marija Blašković, studentica druge godine na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci :
„ Meni je sve bilo fenomenalno, znala sam da me zanima suvremena umjetnost i prije same radionice, ali onda su mi voditeljice Elena i Petra sve objasnile i kroz zabavne načine sam puno toga naučila. I sada se rado čujem i s Petrom i s Elenom. One su odlične mentorice i trude se što bolje nama pojasniti. I naravno, sva prijateljstva su ostala i dan danas s tih radionica.“
Studentica druge godine kulturologije, Claudia Bošković nam je ispričala svoju stranu priče.
„ Za radionicu „Gledanje naglavačke“ čula sam skroz slučajno skrolajući po društvenim mrežama. Ideja i pristup su mi izgledali dovoljno interesantno da se prijavim, a nakon dva ciklusa radionice koje sam pohađala mislim da su očekivanja i više nego ispunjena.
Zanimljivo je što radionica ne okuplja samo ljude umjetničkog usmjerenja te po pitanju poznanstva mogu reći da sam upoznala puno različitih ljudi s različitim hobijima koji su obogatili cijelo iskustvo sa svojim mišljenjem i drugačijim perspektivama. Tek kada su nas mentorice uputile u proces razvijanja ideje i rada jasnije sam shvatila metodologiju same radionice. Središnja ideja je zapravo, počevši od neke individualne misli, nečega utkanog u našu svakodnevicu početi razvijati koncept koji se reflektira na neku veću dimenziju našeg života. Zbog toga imamo predviđen niz zadataka slobodnog stila kojim nastojimo dotaknuti srž zbivanja same ideje te kada dođemo do nje ona se nastavlja razvijati. Kada se osvrnem na cijelo iskustvo mogu samo reći da je stvarno bilo zanimljivo i korisno, otvorili su mi se novi načini razmišljanja, a upoznala sam i super ljude.“
Druženje i cjelokupni projekt održavat će se svakog vikenda, a započinje 13. srpnja u prostoru Galerije SKC na adresi Kružna ulica 8 u Rijeci. Preostalo je još nekoliko slobodnih mjesta, a prijave se zaprimaju na email adresu spacke.smicalice@gmail.com.
Projekt se odvija u okviru programa Refleks koji provodi udruga Drugo more.