Lana Par je nova-stara predsjednica Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci. Ovo joj je drugi mandat, a u ovom kratkom razgovoru prenosimo vam neke od njenih najvažnijih ciljeva njezinog novog mandata.
Kako se osjećaš sada kada se vraćaš, odnosno ostaješ na funkciji predsjednice Studentskog zbora u drugom mandatu? Jesu li tvoji prioriteti ovaj puta drugačiji?
Sretna sam što nam je Skupština ukazala povjerenje i dala priliku da nastavimo s dosadašnjim radom. Osjećaj je svakako drugačiji u odnosu na početku prvog mandata. Danas sam ipak puno svjesnija svih izazova koji me čekaju, ali mislim da imam i jasniji pregled situacije pa tako i jasniji plan rada.
Što se tiče prvog mandata bio je popraćen prvenstveno učenjem i analiziranjem kako Novog Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti, tako i svih postojećih odredbi i propisa na razini Sveučilišta, ali i pojedinih sastavnica.
Fokus rada bio je na borbi za očuvanje glasova studenata i studentskih predstavnika te kreiranju Pravilnika o studiranju koji je, usudila bih se reći, najpovoljniji za studente u Hrvatskoj te prvi koji prepoznaje studentske predstavnike kao posebnu kategoriju studenata te im omogućuje prilagodbu uvjeta studiranja u vidu izostanaka s nastave te dodjeljivanjem ECTS bodova za njihov rad i angažman.
Što se tiče prioriteta, definitivno će se malo korigirati ove godine, s obzirom na to da mi je prioritet prošle godine bilo SVE, ove godine ću se fokusirati na “policy making”, a dio odgovornosti za projektni dio koji uključuje, primjerice pripremu Student day festivala i njemu slične aktivnosti, u većem obujmu, bit će odgovornost Skupštine.
Kako ćeš osigurati da se glasovi svih studenata čuju i uvaže prilikom donošenja odluka o pitanjima koja se tiču studentske zajednice?
Mislim da je veliki dio posla po ovom pitanju na samim studentima. Tako da im ovim putem želim poručiti da budu glasni, da komuniciraju svoje potrebe, ideje, aktivnosti, ali ne samo na razini kava s prijateljima ili grupa na društvenim mrežama.
Smatram da je odgovornost studentskih zborova i studentskih predstavnika da budu dostupni i otvoreni svim studentima, ali isto tako smatram i osobnom odgovornošću svakog studenta da se informira o svojim pravima i obavezama, ali i mehanizmima koji im se nude za komunikaciju njihovih želja i potreba.
Svaka sastavnica Sveučilišta ima svog predstavnika u Skupštini, tako da je ta osoba uz predsjednicu/predsjednika SZ sastavnice odgovorna za komunikaciju sa studentima, ali svi su naravno i dobrodošli javiti se direktno SZSUR-u ili nekom od voditelja ureda.
Također jedno od tijela SZSUR-a su i Domski odbori, namijenjeni za komunikaciju sa studentima koji žive u studentskim domovima i njihovu komunikaciju sa Studentskim centrom.
Koje konkretne inicijative i projekte planiraš pokrenuti i podržati tijekom svog drugog mandata kako bi se poboljšalo studentsko iskustvo na riječkom Sveučilištu?
Cilj nam je da ova godina bude Godina mentalnog zdravlja studenata. Najugroženije skupine koje prepoznajemo su studenti na samom početku i kraju studija, tako da je plan u suradnji sa Studentskim savjetovališnim centrom i Sveučilišnim centrom za karijere kreirati preventivne programe i akcije fokusirane na “najkritičnije” točke u razdoblju studiranja – početak i kraj.
Cilj je da uvedemo prevencijske aktivnosti i sustav vršnjačke podrške s ciljem informiranja, ali i otklanjanja stresa koji prolazi iz neizvjesnosti i neinformiranosti koju nose velike životne promjene kao što su početak studiranja, posebice u novom gradu i završetak studija i izlazak na tržište rada.