Kupnja na buvljacima neminovno pomaže smanjivanju negativnog utjecaja fast fashion proizvodnje na okoliš. Osim toga, odlična je prilika za pronaći jedinstveni odjevni predmet kakvog nema u trgovinama ili zalutali dizajnerski komad po povoljnoj cijeni, stoga su se studenti, članovi Rotaract kluba Rijeka odlučili na organizaciju humanitarnog buvljaka u našem gradu koji će se održati na proljeće.
Ono što možete učiniti u ovom trenutku jest pomoći u prikupljanju odjeće za buvljak i pritom donirati staru odjeću koju više ne nosite. Donacije se primaju u suradnji sa Studentskim centrom Rijeka, a kutije za donaciju postavljene su u Studentskom naselju Trsat na ulazu u prvi drugi i četvrti paviljon, kao i u Studentskom naselju Ivan Goran Kovačić u prvom objektu kod recepcije. Akcija prikupljanja odjeće traje do 29. veljače 2024.
Kutije za donaciju postavljene su u Studentskom naselju Trsat na ulazu u prvi drugi i četvrti paviljon, kao i u Studentskom naselju Ivan Goran Kovačić u prvom objektu kod recepcije.
Što je fast fashion?
Dinamika modernog tržišta, uz sve bržu izmjenu trendova, stavlja pritisak na proizvodnju različitih artikala u velikim količinama u što kraćem vremenu. Velika potražnja za različitim proizvodima, kao i pritisak da se smanje troškovi i ubrza vrijeme proizvodnje, doveli su do razvoja svojevrsnog fenomena današnjice, poznatog pod nazivom fast fashion. Cilj ovog načina proizvodnje je staviti odjevni predmet na tržište što je prije moguće, odnosno dok je isti još na vrhuncu popularnosti i potražnje, a rezultat je povoljna odjeća koja se brzo proizvodi na masovnom tržištu te je nerijetko lošije kvalitete.
Zašto je fast fashion loš?
Fast fashion sa sobom povlači mnogo ekoloških problema, kao i etičke dvojbe vezane za loše uvijete rada u tvornicama. Govoreći u brojkama, 92 milijuna tona otpada godišnje povezano je s tekstilnom industrijom. Od ukupnog materijala potrebnog za izradu odjeće, 87% završi na odlagalištima, a samo se 20% reciklira. No, nisu problem samo materijali, već i masovno odbacivanje odjeće na odlagalištima otpada. Naime, zbog brze izmjene tržišnih trendova, potrošači često kupuju novu odjeću koja je u tom trenutku u trendu, a odbacuju odjeću koja je nedavno izgubila na popularnosti. Od ukupne odbačene fast fashion odjeće, može se reciklirati <1%! Tekstilne boje predstavljaju izvor zagađenja za vodu, a emisija plinova iz pogona doprinosi efektu staklenika. U proizvodnji odjeće koristi se oko 8000 sintetičkih kemikalija. Osim problema sa strane ekologije, poznato je i da čak 85% fast fashion tvornica u LA-u krši zakone rada.
Što možemo učiniti?
Svatko od nas može učiniti male promjene koje će konačno dovesti do poboljšanja situacije na globalnoj razini:
- Tijekom kupovine dobro razmisliti o komadima koje kupujemo.
- Prednost dati bezvremenskim komadima i višoj kvaliteti odjeće.
- Odjeću koju više ne koristimo umjesto bacanja – donirati.
- Kupovinu odjeće obaviti na buvljaku.