Autorice knjige Jelena Đurkin Badurina, Nataša Kovačić, Hana Paleka i Daniela Soldić Frleta predstavile su glavne ideje i ciljeve publikacije koja se bavi razvojem pristupačnog i uključivog turizma. Kroz analizu terminologije, primjera iz prakse, znanstvenih istraživanja i konkretne preporuke, knjiga ističe važnost oblikovanja turističkih destinacija koje uvažavaju različitosti posjetitelja te promovira pristup turizmu koji uključuje sve članove društva.
Jedna od recenzentica knjige, prof. dr. sc. Dora Smolčić Jurdana, objasnila je kako knjiga predstavlja vrijedan doprinos razvoju turizma te nudi sistematizirani pristup temi i konkretne smjernice za oblikovanje turističkih destinacija dostupnih svima.
Uvodno je naglašeno kako se svakodnevnom životu često stvara razlika između potreba osoba s invaliditetom i potreba opće populacije te je fokus na uklanjanju postojećih prepreka i omogućavanju pristupačnosti, umjesto na univerzalnim rješenjima koja u startu uvažavaju trenutne i buduće potrebe svih ljudi. U turizmu je slična situacija po pitanju stanja, pristupa i korištenja terminologije. Kako god ga nazivali („pristupačni turizam“, „uključivi turizam”, „turizam za sve” ili „turizam bez prepreka”), ne radi se o novoj ili posebnoj vrsti turizma, već o turizmu koji treba osigurati prikladnost čitave turističke ponude svim turistima – starima i mladima, različitih potreba i zdravstvenih stanja. To ujedno nosi i koristi za lokalno stanovništvo, te značajan potencijal za povećanje prihoda u turizmu.
Autorice su istaknule da postoji široko uspostavljen strateški okvir na razini EU za turizam kojim se potiče destinacije da razvijaju i unapređuju uključivost i pristupačnost, kao i brojni primjeri kvalitetnih rješenja, no ono što je također evidentno jest da u praksi često svjedočimo suprotnom. Stoga je u jednom dijelu i svrha ove knjige doprinijeti povećanju svijesti, senzibilizirati širu javnost i posebno dionike u turizmu o važnosti implementacije uključivih i pristupačnih praksi u svakoj karici turističkog lanca vrijednosti.
Zaključeno je da pristupačan turizam nije samo tehničko i infrastrukturno pitanje, već odraz društvenih vrijednosti i odgovornog pristupa razvoju destinacija koje trebaju služiti svima, bez iznimke.
Prilikom promocije predstavljene su i glavne odrednice projekta SITE – Shaping Inclusive Tourist Experiences u sklopu kojeg je knjiga nastala. Projekt je financiran iz programa Interreg Italija–Hrvatska 2021. – 2027., a cilj mu je povećati atraktivnost turističkih destinacija kroz promicanje univerzalnog dizajna i uključivih rješenja u turizmu.