Prava djece su vrlo važna tema o kojoj, ukoliko nam nije unutar struke, često dublje i aktivnije ne promišljamo. Nedavni slučajevi u Hrvatskoj posebice su pokrenuli razgovor o zaštiti prava djece, a poslijediplomski studij Prava djece nudi mogućnost specijalizacije upravo u tom području.
Što je Poslijediplomski sveučilišni interdisciplinarni specijalistički studij “Prava djece” i koje su pozitivne strane studija?
Sveučilišni specijalistički studij „Prava djece“ multidisciplinarni je studij u kojem sudjeluju profesori različitih fakulteta uključujući Pravni fakultet, Odsjek za pedagogiju, Odsjek za psihologiju, Fakultet političkih znanosti i Edukacijsko- rehabilitacijski fakultet. Upisati se mogu studenti različitih profila koji su najmanje dvije godine radili s djecom te oni koji su diplomirali studij prava, socijalnog rada, novinarstva, pedagogije, politologije, psihologije, sociologije, teologije, socijalne pedagogije, medicine ili neki drugi studij s 300 ECTS bodova. Upravo je to pozitivna strana studija: sagledavanje problema iz perspektive različitih profesija i njihovo rješavanje sukladno naučenom znanju.
Pokrenuti poslijediplomski studij traje 3 semestra. To je s obzirom na zahtjevnost rada s djecom kratko, no dovoljno da se usavrše i nadograđuju potrebne kompetencije. Studij se maksimalno može odužiti na tri akademske godine.
Negativne strane Poslijediplomskog sveučilišnog studija Prava djece
Fakultet ne nudi suradnju s drugim fakultetima po pitanju izbornih kolegija, odnosno pohađanja drugih kolegija na ostalim odsjecima, a ne samo na Pravnom fakultetu, a razlog tome je nedostatak novčanih sredstava.
Cijena poslijediplomskog studija za sva tri semestra je 25 500 kuna, ali taj iznos vrlo lako može narasti ukoliko student ne završi fakultet u roku.
UN-ova konvencija o pravima djeteta
Četiri temeljna opća načela navedene konvencije su ta da djeca ne smiju trpjeti diskriminaciju, “neovisno o rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom mišljenju, nacionalnom, etničkom ili društvenom podrijetlu, vlasništvu, teškoćama u razvoju, rođenju ili drugom statusu djeteta, njegovih roditelja ili zakonskih skrbnika.”
Sve odluke koje su vezane uz djecu, moraju biti donesene u njihovoj dobrobiti, što se posebice odnosi na zakonodavnu vlast. Kao posljednje opće načelo navodi se da se djeci mora omogućiti sudjelovanje u ključnim pitanjima te da moraju slobodno izraziti vlastito mišljenje koje se također mora uzeti u obzir prilikom odlučivanja.
Iako je i Hrvatska potpisnik UN-ove konvencije, neupitno je kako se navedena načela unatoč tome ne primijenjuju uvijek u praksi, a posebice kada je riječ o trpljenju diskriminacije i svih oblika nasilja. Specijalistički studij Prava djece ima u cilju da se u skladu s konvencijom navedena načela počnu provoditi u praksi, što ujedno daje i odgovor na pitanje o potrebi ovakvog specijalističkog studija u Hrvatskoj.
Foto: Pixabay