Studentski kulturni centar Sveučilišta u Rijeci ili poznatije SKC, osnovan je krajem akademske godine 2012./2013. s ciljem da se studentima, i mladima općenito, pruži prilika za stvaranjem novog okvira za promišljanje kulturne produkcije i kreiranje kulturne politike.
U sklopu Studentskog kulturnog centra osnovana je i Galerija SKC koja je nalazi unutar Omladinskog kulturnog centra Palach. Prije svega, Galeriju je potrebno zamisliti kao platformu, odnosno prostor u kojem se mladi autori/ce mogu afirmirati i u kojem korisnici/e mogu aktivno sudjelovati kroz razmjenu ideja, kritički dijalog, igru, eksperiment, ili jednostavno druženje.
Galeriju SKC vode studentice i studenti Sveučilišta u Rijeci, a mi smo imali priliku popričati s trenutnom (i jedinom) voditeljicom, kustosicom Elenom Apostolovski. Elena je studentica Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci, a Galeriju vodi više od dvije godine.
Kako se može postati kustos/ica u Galeriji?
Prijavom na natječaj za voditelja/icu Galerije SKC, koji raspisuje Sveučilište u Rijeci. Pri tome promatra se dosadašnje iskustvo, ali pogotovo motivacija prijaviteljica i prijavitelja. Radno mjesto osmišljeno je za stjecanje mnogobrojnih iskustva u području te nije potrebno da su ih studentice i studenti prethodno stekli.
Kakvo je Vaše iskustvo rada u Galeriji?
Rad u Galeriji obuhvaća poslove koordinacije prostora i programa, izrade vizualnih materijala, pisanja tekstova, postavljanja i skidanja izložbi, čišćenja, fotografiranja, razgovora s izlagačima, osmišljavanje programa i drugo. Vrlo je zanimljivo, svaki program donosi nešto novo, puno se uči samim iskustvom rada, ali i u radu s ljudima.
Tko sve može postaviti izložbu u Galeriji?
Prostor je namijenjen studentima Sveučilišta u Rijeci, iako je moguće da se prijavi bilo tko sa programima usmjerenima na studente, kao što su recimo radionice i predavanja. Takvi programi uglavnom se ostvaruju kroz “Priče iz prakse”, program usmjeren od strane praktičara prema znatiželjnicima, a obuhvaća širok spektar tema unutar kulture i umjetnosti.
Program obuhvaća izložbe i druge programe financirane godišnjim natječajem SKC-a. Studenti Sveučilišta u Rijeci pozvani su na natječaj prijaviti programe (produkciju umjetničkog rada, izložbe, književne, performativne i druge programe…), koji se mogu ostvariti u prostorima Galerije ili drugdje. Osim toga, za ostvariti izložbu ili drugi program moguće je poslati prijedlog putem e-maila, na adresu apostolovski.elena(at)gmail.com ili u ured SKC-a na adresu skc(at)uniri.hr.
Kako se studentice i studenti mogu javiti, uključiti i ostvariti svoje programe?
Studentice i studenti mogu se prijaviti na godišnji natječaj SKC-a ili poslati prijedlog programa na službenu adresu u ured SKC-a skc(at)uniri.hr ili direktno se obratiti meni na apostolovski.elena(at)gmail.com. Pozvani su uključiti se u programe, radionice i naravno posjećivati izložbe. Mogu se uključiti i na druge načine, volontirati u Galeriji, odrađivati praksu u kulturi i drugo.
Počevši s 2019., a nastavljamo i ove godine, 13 autora s po jednom ilustracijom prezentiramo i putem godišnjeg kalendara Galerije SKC. Pratite nas na mrežnim stranicama – Facebooku, Instagramu ili webu SKC-a.
S kim još sve surađujete?
Osim sa studentima i djelatnicima Sveučilišta, Akademije, Kulturalnih studija; surađujemo s udrugama Saveza Molekula, susjednim RiRockom, samostalnim umjetnicima i kustosima. Sudjelujemo u “Reliju po galerijama” u Rijeci, koji nam svake godine dovede nove posjetitelje. S udrugama smještenim u Kružnoj ulici radimo na razvoju sadržaja i izgleda ulice. Udruga Drugo more, Muzej moderne i suvremene umjetnosti i Akademija (APURI) nam vrlo često omogućuju posudbu opreme za izložbe.
Prošle akademske godine, ugostili smo brojne studente Akademije, diplomske i grupne izložbe; izložbu Centra za inovativne medije, mladi dizajnerski studio Radnja u sklopu Impulse Festivala koji organiziraju Distune Promotion i SKC. Proveli smo program “Ispod kože” u suradnji s brojnim tattoo artistima i ekipom s Tattoo Expo, koji je obuhvatio tribinu i izložbu kojima smo propitkivali praksu označavanja, modifikacije tijela, i trajne tetovaže; odnos pojedinca s vlastitim tijelom; poziciju tetovaže u suvremenoj kulturi. Proveli smo program uz studentice kulturologije i psihologinju iz udruge B.A.B.E. te putem radionice za studente kreirali izložbu “Rodom u koprive” koja propituje rodne identitete. Ugostili smo mladu kanadsku umjetnicu Maiu Iotzowu; studentsku izložbu u organizaciji MMSU-a; izložbu fanzina iz Kasarne, prostora urbane kulture u Fažani te izložbu s KAOS festivala suvremenog kolaža iz Kranja.
Unutar programskog pravca galerije “Priče iz prakse”, koji okuplja praktičare s idejom razmjene iskustva sa studentima, ugostili smo Juru Lisaka iz obrta za izradu natpisa i dizajn JZL, freelance kustosa Tomislava Čopa, avanturista i mladog poduzetnika Filipa Jakovca koji je osmislio inovativnu kulturno-turističku ponudu naših prostora, glazbenike Sandra Vešligaja i Petra Njegovana.
Ove akademske godine, u sklopu STIFF festivala kojeg suorganiziraju udruga Filmaktiv i SKC realizirali smo internacionalnu izložbu GIF animacija nadovezujući se na radionicu Filmaktiva “Primijenjeni video 2019.” uz umjetnika Damjana Šporčića. Također, proveli smo program uz PIKTO galeriju ugošćujući njihov projekt “Samo jednom prvi put”, namijenjen studentima i studenticama zainteresiranim za prvo kustosko iskustvo.
Za 2020. planiramo gostovanje Tiflološkog muzeja iz Zagreba u dijalogu sa studentskim radovima, brojne studentske i diplomske izložbe, a nadolazeća izložba koja se otvara 22. studenog međusobna je suradnja mlade inicijative Virtualna Galerija Akademija i Kluba studenata povijesti umjetnosti Filozofskog fakulteta iz Zagreba koja okuplja radove studenata koji se bave čovjekom i prostorom, istovremeno će se održati u tri grada: Galeriji SKC u Rijeci, Galeriji Šira iz Zagreba te Galeriji Kazamat u Osijeku.
Kakva je posjećenost Galerije?
Većinom studenti, mladi, asistenti i profesori Akademije i drugi građani. Katkad nam se najave grupe studenata ili srednjoškolaca na inicijativu profesora pa ih provedemo izložbama uz organizirano vodstvo.
Koliko često su izložbe?
Dvije, tri na mjesec plus povremeni popratni programi, radionice ili predavanja.
Ima li kakva nadolazeća izložba koju biste htjeli najaviti?
22. studenog otvara se izložba “Virtualne galerije” akademija i Kluba studenata povijesti umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Virtualna galerija je mlada inicijativa studenta zagrebačke Akademije Josipa Drdića koja je započela kao Instagram platforma na kojoj se predstavljaju radovi studenata svih hrvatskih akademija, u suradnji s klubom studenata povijesti umjetnosti i kustosicom Mihaelom Zajec ostvaruje se fizička izložba gdje će se predstaviti neki izabrani radovi studenata akademija pod zajedničkim konceptom propitivanja čovjeka i prostora.
Više o izložbi koja će se otvoriti u Galeriji SKC pronađite na poveznici.
Foto: Petra Šporčić / Izložba “U tren oka”
Ako dosad niste znali što sve radi Studentski kulturni centar i što se događa u Galeriji SKC, nadamo se da vam je ovaj intervju bio koristan, ali i da smo vas zainteresirali da posjetite Galeriju u budućnosti i da se uključite i obogatite program s novim, kreativnim idejama. Stoga, ako biste voljeli ostvariti neki svoj kulturni ili umjetnički program, Studentski kulturni centar svake godine raspisuje natječaj za financiranje studentskih projekata iz kulture i umjetnosti, a financiraju se produkcije i izložbe vizualnih i novomedijskih umjetnosti, književne večeri i filmske projekcije, produkcije i izvedbe kazališnih predstava ili performansa, glazbeni koncerti, razgovori s umjetnicima, kustosima, kulturnim radnicima, edukacijski programi i umjetničke intervencije u javnom prostoru, sama produkcija umjetničkih radova, diplomskih i završnih radova i drugi projekti iz kulture i umjetnosti.
Više o samoj prijavi na natječaj, e-adresu i opće informacije pronađite na web-stranici Studentskog kulturnog centra, Facebook stranici Galerije i SKC-a, a ovim putem vas zajedno s Elenom pozivamo da se aktivno uključite i posjećujete Galeriju.
Ako još niste, petak, 22. studeni je savršen dan da dođete i upoznate se s Galerijom i vidite što su to „smiksali“ studenti u “Virtualnoj galeriji” i možda dobijete hrabrosti da se i sami uključite i ostvarite neki svoj projekt.
Foto: Petra Šporčić / Izložba “U tren oka”