U ovom novom serijalu objava, redakcija Kišobrana odlučila je intervjuirati niz studentskih udruga Sveučilišta u Rijeci kako bismo proširili interes te potakli kolege da se učlane i pomognu poboljšati akademsku kvalitetu svih studenata, ali i kvalitetu života studentske zajednice općenito.
Za početak odabrali smo studentsku udrugu Medicinskog fakulteta koja je poznata pod kraticom FOSS ili nazivom Fakultetski odbor svih studenata.
“Naša je udruga najstarija udruga na Sveučilištu ( barem priče tako kažu). Stari smo preko 60 godina te vučemo korijene iz davnih pedesetih godina prošlog stoljeća kada je nositelj organiziranog studentskog djelovanja u bivšoj državi bio Savez studenata, koji je diljem zemlje djelovao kroz fakultetske odbore. Odatle prvotni naziv, Fakultetski odbor Saveza studenata, FOSS. Nakon burnog Hrvatskog proljeća Savez studenata je ukinut, a zamijenjen je kasnije Savezom socijalističke omladine koji je imao svoje ogranke na sveučilištima. U slučaju našeg fakulteta ovaj naziv možda je pomalo anakroničan, ali je tradicija. Niti se FOSS prestao zvati FOSS-om, niti je gasio svoje projekte, niti je mijenjao način rada; a djelovao je, kao i danas, kroz odbore, primjerice za sport, za znanost, za zabavu…”
Upitali smo ih koji se studenti mogu učlaniti u rad njihove udruge i tko je dio trenutačnog vodstva udruge:
“U rad FOSSa se može priključiti bilo koji student Medicinskog fakulteta koji je zainteresiran za volontiranje, organizaciju raznih projekata, javno zdravstvenih akcija … Na čelu udruge u ovom mandatu (za promjenu) po prvi put u prošlosti FOSS-a su 3 žene. Magda Gajski je predsjednica udruge, Josipa Kajić je potpredsjednica, a tajnica udruge je Martina Ivanišević.”
Pojasnili su nam i kako funkcionira udruga te raspodjelu rada koja se odvija pod njihovim nadzorom.
“Rad udruge odvija se kroz sljedeća tijela: NOSS ( Nastavni odbor svih studenata) čiji su predstavnici ujedno predstavnici i u odborima za nastavu na fakultetu, SOSS (Sportski odbor svih studenata) koji su zaslužni za organizaciju sportskih aktivnosti za studente na Medicinskom fakultetu, IOSS ( informatički odbor svih studenata) te ZOSS (Znanstveni odbor svih studenata).”
Osim kroz ta tijela rad FOSS-a temelji se i na organizaciji brojnih, dobro poznatih, projekata. To su :
- Studentski Kongres Prehrane i Kliničke dijetoterapije,
- NEURI- Studentski kongres neuroznanosti,
- Kongres Hitne medicine,
- Studentski Kongres Zaštite zdravlja Sanitas (kongresna djelatnost na koju su FOSS-ovci iznimno ponosni jer uvodi studente u svijet medicine i edukaciju s kakvom će se susretati odmah po završetku fakulteta)
- Simpozij studenata PIKNIK,
- Ljetna škola Intervencijske radiologije,
- Javnozdravstveni projekt Movember,
- Javnozdravstveni projekt Kapi života i Dani zdravlja,
- Science Cafe,
- Zdravi doručak,
- KosaRi,
- Twinning međunarodna bilateralna razmjena studenata ,
- Studentski časopis Speculum,
- Edukativne radionice Bolnica za medvjediće,
- Edukativne radionice Čiste ručice,
- Humanitarni bal medicinara ( 63. godine star projekt)
- Organizacija povorke MedRi na Riječkom karnevalu,
- Cjepko – sve o cijepljenju,
- Nevidljivi život u vodi,
- Krvavica
Saznali smo i kako se obavljanje obaveza udruge promijenilo otkad je cijela situacija s koronom započela i koje su poteškoće vezane uz normalan rad za vrijeme karantene na koje svakodnevno nailaze te kako se nose s njima:
“Sve obaveze svele su se na minimum s obzirom na to da smo bili dosta ograničeni u području našeg djelovanja u karanteni, no one nužne obaveze za funkcioniranje udruge uredno smo obavljali putem raznih platformi. Najviše nam se rad sveo na informiranje studenata u aktualnostima vezanim za COVID-19 te o odvijanju nastave na fakultetu. Na našu veliku žalost velik broj projekata koji obično održavamo u ovom proljetno-ljetnom periodu nismo u mogućnosti provesti po planu te su svi odgođeni ili za jesen ili sljedeću godinu.”
FOSS je poznat po svojim projektima koji često imaju humanitarnu notu pa smo ih pitali da nam malo približe ideje tih projekata:
“Neki od naših projekata su i humanitarnog karaktera na što smo veoma ponosni jer nam je cilj osvijestiti populaciju o važnosti humanitarnih akcija. Najpoznatiji po tome je definitivno Humanitarni bal medicinara koji se održava tradicionalno od kada postoji i Medicinski fakultet. Svake godine prikupljamo sredstva za različitu udrugu za koju mi studenti odlučimo da je bitna u svojem području djelovanja i koja treba svu pomoć koja se može prikupiti. Tako smo prikupljali sredstva za Udrugu „Srce“ , Dječji dom „Tić“, a ove godine je to trebao biti „Sv. Ana“ dom za žene i djecu, međutim nažalost nismo u mogućnosti organizirati događaj za 500 ljudi, koliko ih otprilike inače prisustvuje na balu zbog cijele situacije s virusom.”
Unatoč ograničenjima na koja su naišli u ovim teškim vremenima i dalje su optimistični i ustrajni u svom radu:
“Pozvala bih sve zainteresirane da se priključe i prisustvuju na našim projektima jer su kvalitetni i osmišljeni s dobrom namjerom. Puno je truda uloženo u organizaciju istih te je naravno uvijek zagarantirana i dobra zabava.“