U listopadu 2019. započela je provedba znanstveno-istraživačkog projekta FoodGutBrain u organizaciji Studentskog zbora Odjela za biotehnologiju, a pod vodstvom studenta Marka Rubinića i mentorstvom dr.sc. Ane Filošević i dr.sc. Rozi Andretić Waldowski.
Projekt se bavi tematikom utjecaja hrane na mikrobiom crijeva kod čovjeka, a potom i na njegovo ponašanje, pritom koristeći vinsku mušicu (D. melanogaster) kao modelni organizam. Projekt je interdisciplinarnog karaktera te se temelji na znanstveno-istraživačkom radu iz područja mikrobiologije, neurokemije i genetike ponašanja, s ciljem promocije kvalitetnijeg načina života putem modificiranja prehrane.
Istraživački rad proveden je u Laboratoriju za bihevioralnu genetiku Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci i u suradnji sa Znanstveno edukacijskim centrom u Višnjanu. Zanimljiva je činjenica kako je to jedini laboratorij u Hrvatskoj koji koristi vinsku mušicu u svojim istraživanjima.
Rezultati dobiveni ovim projektom trebali su biti prezentirati javno putem radionica, izlaganjem na kongresima te na manifestacijama popularizacije znanosti poput Otvorenih vrata Odjela za biotehnologiju te Noći istraživača. No, zbog mjera opreza uzrokovanih pandemijom COVID-19, drugi se dio projekta odvija, a potom i predstavlja online te će sudionicima biti ukazana važnost pravilne ishrane.
Održivi razvoj
Problematiku koju ovaj projekt obuhvaća je upotreba životinjskih modela poput miševa ili štakora u
znanstvenim istraživanjima koja zahtijevaju opsežni etički elaborat te skuplji uzgoj i održavanje. Upotreba vinskih mušica u znanstvenim istraživanjima ne podliježe etičkom povjerenstvu, dok su uzgoj i održavanje jeftini te razvojni ciklus traje svega četrnaest dana. Projektom će se educirati studente da se orijentiraju na model organizme kao što je vinska mušica koji podliježu 3R principu (Replacement, Reduction and Refinement) u sklopu održivog razvoja.
Više informacija i prezentacija koja prikazuje korake u provedbi projekta FoodGutBrain nalazi se u priloženom pdf dokumentu.