Kao i većina studentskih radio stanica, ljubljanski Radio Študent financijski ovisi o matičnoj sveučilišnoj instituciji. Radio Študent, najdugovječniji studentski radio u ovom dijelu Europe, početkom 2021. od strane Studentskog predstavničkog tijela ljubljanskog Sveučilišta (ŠOU) bio je iznenađen odlukom o potpunom prestanku financiranja projekta. ŠOU je izmijenio pravila prema kojima je na Radio Študent morao izdvojiti 4% svojeg budžeta te ga neizravnim putem prisilio na privatizaciju ili propast. Time je ugrožen opstanak radija koji već desetljećima od studenata gradi radijske profesionalce, provodi mnoge projekte u europskim okvirima i čuvar je vrijednosti neprofitinih medija.
Da se s medijima koji su se u društvu već etablirali ne treba igati, ubrzo je postalo jasno svima pa i samom ŠOU-u. Medijski vapaj Radio Študenta za povratkom financiranja odjeknuo je daleko van granica Slovenije, a peticiju koju se pokrenuli potpisalo je oko 15 tisuća pojedinaca i institucija. O tome kako teku pregovori i što Radio Študent očekuje od ŠOU-a razgovarali smo s Antunom Katalenićem, suradnikom Radio Študenta.
Koji je konkretan razlog prestanka financiranja Radio Študenta od strane ŠOU-a te koje je njihovo opravdanje u vezi te odluke?
Njihovo opravdanje je to da je prihod studentskih organizacija znatno pao, što je točno. Naime, one se u mjeri financiraju iz poreza od studentskog rada, koji je u 2020. U padu. Usprkos tome, još uvijek raspolažu s 3 milijuna eura za 2021. godinu i 120 tisuća eura koliko treba Radiju Študent da radi normalno dalje nije neki nemoguć novac. Posebno ako znate da samo na 7 zaposlenih u organizaciji potroše preko 280 tisuća eura! Istina je da su rezali i svoje projekte i slično, no za razliku od njihovih projekata Radio Študent neprekinuto radi usprkos pandemiji, što ne važi za 90% aktivnosti ŠOU-a. Također, treba napomenuti da iznos sredstava pada već od 2012. godine tako da se tu radi o duljem procesu, dok je pandemija došla kao dobar izgovor.
Kao dan D za prvu fazu borbe za stabilno financiranje RŠ-a navodi se 14. veljače. Spominje se i odobrenih 50 000 eura za nastavak financiranja. Vrijedi li i dalje taj dogovor i jeste li zadovoljni dobivenim iznosom?
Prijedlog od 50 tisuća eura je u međuvremenu pao zajedno sa cijelim budžetom. Nakon 5 i pol sati sjednice, Studentski sabor odbacio je prijedlog kojega su izglasali samo nekoliko dana prije što znači da je naša medijska kampanja potpuni uspjeh. Ne pristajemo na 50 tisuća milostinje, nego nastavljamo borbu. Kreiranje budžeta sada počinje ponovno od nule.
Koliko vam znači podrška koju ste dobili putem peticije za potporu Radio Študentu?
Broj potpisa neprekinuto raste i znači nam zaista mnogo. A mislim da i poslanicima Studenstkog sabora nije bilo svejedno kad su vidjeli što znači RŠ kojega su mislili olako odbaciti. RŠ je institucija s tradicijom i to naše mjesto u društvu priznaju nam gotovo svi. Kao fun fact, jedini koji su javno poduprijeli ŠOU u rušenju RŠ-a su tzv. žuti prsluci, koji se u slovenskom kontekstu naginju prema ekstremno desnom svjetonazoru.
Koliko ste novinara i radijskih djelatnika dosad “izgradili” i u kolikoj mjeri će se vaš plan i program promijeniti, odnosno hoće li uopće?
Koliko smo novinara izgradili je nemoguće odgovoriti. Ima nas trenutno preko 200 aktivnih suradnika. Samo na audicije za redakcije, tehnike, spikere, snimatelje, javilo se ove godine 240 ljudi od čega ćemo ih svakako primiti preko 50.
Koji je sljedeći korak i plan za dalje?
Mi radimo dalje i ne obaziremo se na druge. Nastavlja se borba!
Peticiju podrške Radio Študentu, a neizravno i svim neprofitnim medijima, možete potpisati ovdje.
Autori: Dora Vujnović i Filip Štimac