Riječanin Denis Protega vikende najčešće provodi na Krku gdje svira, piše pjesme te provodi vrijeme u prirodi. Završivši poduzetništvo na Veleučilištu u Rijeci, svoj interes ipak usmjerava prema glazbi, a što i dokazuje objavom svoje prve pjesme.
Što nam je Denis rekao o solo projektu Ortegas te glazbi kakvu danas slušamo, čitajte u nastavku.
1. Možeš li se predstaviti čitateljima?
Pozdrav svim čitateljima. Ja sam Ortegas (Denis Protega). Samostalni sam akustični izvođač (gitarist i pjevač) na engleskom jeziku. Nedavno sam objavio svoju prvu pjesmu naziva „So Much More“ te spot za istu.
2. Odakle interes za glazbu?
Interes za glazbu pojavio se davne 2004. godine u osnovnoj školi. Neprestano slušanje punk rocka i alternativne glazbe kasnih 90-tih probudilo je u meni želju da naučim svirati neki instrument. Kao trinaestogodišnjaku, gitara se činila dovoljno cool instrument te sam krenuo na lekcije gitare kod gospodina Damira Halilića Hala. Nedugo nakon toga s prijateljima iz razreda osnovao sam bend „Muhe Bez Glave“, koji još uvijek aktivno djeluje pod imenom „Muhe“. Godine 2020. dobio sam inspiraciju za nešto drugačiji stil glazbe od onoga koji smo dotad svirali u bendu te sam odlučio napraviti solo projekt pod imenom Ortegas.
3. Odakle inspiracija za pisanje tekstova pjesama?
Inspiracija za pisanje tekstova dolazi iz opažanja raznih životnih situacija vezanih uz mene osobno, ali i ljude koji me okružuju. Nekad proizlazi iz zaključka jednostavnog razgovora ili svađe s nekim, a ponekad je to spoznaja o određenoj misli ili trenutku u kojem živim. Za pjesmu „So Much More“ inspiracija je bio jedan beach bar gdje ljeti provodim vrijeme. A pjesma govori o ljudima, navikama i pričama koje ih povezuju te ih na kraju dovode na isto mjesto kao i mene.
4. Što misliš o današnjim glazbenim trendovima i glazbi danas općenito?
Mislim da je dosta teško biti objektivan u ovom odgovoru. Današnji glazbeni trendovi su svakako nešto što ne daju rock/alterno glazbeniku vjetar u leđa. U pjesmama je sve manje instrumenata i sviračkog dijela, a prevlada mega produkcija gdje manji izvođači nemaju šanse parirati i većina pjesama koje čujemo na radiju temelje se na kratkim, „catchy“ i predvidljivim refrenima. Ima nekoliko pjevača koji iskaču od ostalih, ali većina njih na svjetskoj sceni više-manje zvuči isto.
„Glazbeni trendovi se mijenjaju, dolaze nove generacije s novim uzorima i digitalizacija je neizbježna. No smatram da će dobra glazba uvijek pronaći put do svog slušatelja.“
5. Planovi za budućnost?
Zasad imam u planu na proljeće izbaciti još jedan singl sa spotom, možda nastupati negdje te se predstaviti publici uživo, ako nam trenutna situacija to dopusti.