Kako bismo saznali nešto više o Udruzi IKS (Inicijativa kulturalnih studija) kao i o samim kulturalnim studijima, koji izazivaju dosta zanimanja i rasprava, odlučili smo razgovarati sa samim predstavnikom udruge, Morisom Bolkovićem.
Možete li nam se prvo pobliže predstaviti?
Inicijativa kulturalnih studija (IKS) je studentska udruga pri Odsjeku za kulturologiju na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Kao i ostale studentske udruge, stvaramo si prilike za ostvarivanje raznih projekata i promoviramo vlastitu struku na način koji je samoorganizacijski i ujedno nam pruža dodatnu razinu učenja. Ja sam trenutno student prve godine diplomskog studija kulturologije i ovdje sam kao predstavnik Udruge, ali to ne treba uzimati preozbiljno. 🙂 Udruga nikad nije bila prestrogo organizirana u smislu pozicija, tako da je i moja uloga tu čisto simbolična stvar.
Koji je bio najveći poticaj za osnivanje udruge poput IKS-a?
To bi trebalo pitati bivše studente i studentice koji su stvorili udrugu prije dosta godina. Vjerujem da ih je motivirala želja za zajedništvom na Odsjeku i kolektivnim učenjem, kao i mogućnost međusobnog inspiriranja i izgradnje sustava podrške. Studentski dani ne prolaze bez organiziranja i solidarnosti na nekoj razini, pa se isto može reći i za udrugu poput naše.
Zašto bi se studenti kulturalnih studija trebali učlaniti u Udrugu te mogu li se učlaniti i studenti nekih drugih smjerova?
Kad govorimo o IKS-u zapravo govorimo o kulturologiji kao takvoj, budući da mislim kako nitko tko je ovo upisao nije znao u što se konkretno upušta. Vjerujem da je to i ono što nas je većinom privuklo, prilika za eksperimentiranje s društvenim i humanističkim usmjerenjima, medijima, umjetnosti… To hoće li netko biti u Udruzi je čisto stvar osobnog izbora, pa ipak, veliki benefit je činjenica da smo u radu kroz IKS prepušteni sami sebi na dobar način. Nisam siguran jesmo li u udruzi ikad imali studente iz drugih smjerova, s obzirom da svaki odsjek ima vlastite oblike udruživanja svojih studenata. Bez obzira na to apsolutno je moguće da nam se pridruži i netko izvana, ako u udruzi i projektima vidi nešto čemu želi osobno doprinijeti. Priroda projekata može kombinirati sve od medija i kulturalne politike, preko raznih umjetnosti, sporta i ekologije… Uvijek je korisno i motivirajuće kad naletiš na nekoga tko dijeli tvoju viziju i želi raditi s tobom na nečemu.
Opišite nam kako izgledaju Vaša druženja i sastanci.
Meni su druženja u organizaciji IKS-a, tijekom prvog semestra na fakultetu, uljepšala početak studentskog života i potvrdila koliko je sve to zapravo uzbudljivo. Takvi su događaji otvoreni za sve članove Odsjeka, stoga su odlična prilika za miješanje među godinama i sukladno stvaranje prijateljstava, ali i razmjenu iskustava, dijeljenje ideja za projekte… Uobičajeno je da nam se pridružuju i profesori, što uspješno uklanja nepotrebne strahove i barijere s kojima obično dolazimo po završetku srednje škole. Naš je odsjek doista jedan od onih koji komunikaciju između profesora i studenata podiže na predivnu razinu te otvara prilike za korektniji i produktivniji odnos, što se izražava i kroz naša (polu)formalna druženja. Sa sastancima je ista stvar. Radi se o skupini ljudi koja se želi posvetiti nečemu i podijeliti posao koliko tko može i želi, nitko neće bilježiti dolaske ili takvo što. Bitno je samo biti kolegijalan, ako već dozvoljavaš da zajednički napori djelomično ovise i o tebi.
Možete li izdvojiti neke od Vama najdražih i najuspješnijih projekata koje je IKS osmislio?
Pa evo, tu mogu opet spomenuti druženja odsjeka u različitim formatima. Imali smo ih i uvodnih i predblagdanskih i onih za proslave kraja godine, svaki put je bio poseban na svoj način. U lijepom sjećanju mi je ostao onaj pred kraj 2019. godine, ujedno i posljednji takav, dok se okolnosti ne promijene. Osim toga, imali smo stvarno svašta i uvijek je bilo izvedeno na način da je nemoguće ostati ravnodušnim. S prošlim vodstvom Udruge organiziran je višednevni događaj Rijeka gori!, posvećen queer kulturi, u dva navrata, koji imam potrebu ovdje istaknuti. S obzirom na veličinu projekta i raznolike edukacijsko-umjetničke te zabavne programe koji su proizvedeni, meni je to osobno nešto na što se mogu ugledati kad razmišljam kako nekim projektom doprinijeti Rijeci i studentskom životu. Tu je i fanzin.Drugost, kojeg je IKS u nekakvom obliku uspio održati do danas, a trenutno uredništvo ga je pretvorilo u projekt za sebe i donijelo potpuno osvježen i obećavajući smjer razvoja fanzina. Posljednjim, PDF izdanjima možete pristupiti putem društvenih mreža fanzina .Drugost te onima Odsjeka za kulturalne studije.
Možete li nam pojasniti kako udruga trenutno funkcionira s obzirom na situaciju sa koronavirusom i online okruženjem?
Prije svega bih ovdje istaknuo studentice iza projekta Nezreli film kao odličan projekt, trenutno pretežno u online formatu. S obzirom na situaciju, odradile su odličan posao uz minimum pomoći i nadam se da će im IKS ubuduće biti više na raspolaganju. Više o projektu možete pronaći na društvenim mrežama projekta te na stranici.
Osim toga, čini se da je “svijet stao” na neki način, što vrijedi i za nas. Više članova je pristupilo s idejom za nekakav online event na razini cijele udruge, no zasad je sve ostalo na razini početnih dogovora. Mislim da je jasno kako su svima generalno porasle brige i pala motivacija. Bitno je da prikupljamo ideje i razmišljamo unaprijed, pa ih uvijek možemo realizirati. Općenita je prepreka i to što se članstvo mijenja s dolaskom i odlaskom studijskih godina, pa je uobičajeno da se mijenjaju broj članova, interesi koji određuju smjer djelovanja, a ponegdje i zagubi kakva važna informacija ključna za izvođenje projekata. U okolnostima kad nam se izvrne uobičajeno iskustvo studiranja i skupe druge brige, to lako eskalira i postaje jako teško organizirati išta. Trenutno je u procesu izrada priručnika od strane SZSUR-a koji bi spriječio one probleme koji se mogu spriječiti, kojemu kanimo doprinijeti i mi, u suradnji s drugim udrugama.
Osim toga, znam iz iskustva da će se na Odsjeku ili među alumnima uvijek pronaći netko spreman uskočiti, ako bude potrebno. Nemam sumnje da, čak i ako se trenutno ne događa ništa osobito uzbudljivo u smislu projekata, svi njegujemo svoje ideje i ambicije i kanimo ih ostvariti onda kad si ponovo osiguramo uvjete za kvalitetno obavljanje posla.
I sami ste student kulturalnih studija, pa možete li nam možda reći kakva su Vaša očekivanja za napredak u budućnosti kulturalnih studija koje Vaša udruga može ispuniti?
Kulturalni studiji otvaraju tako širok spektar opcija, kao studij i kao polje rada, da je teško govoriti o jednom fiksnom napretku. Trenutno je odlično što možemo doći u dodir s osnovama birokracije, profesionalne komunikacije, baratanja novcem… To su generalno bitne vještine s kojima se znatno ne susrećemo u formalnom dijelu studija, a koje u Udruzi možemo sigurno vježbati. Isto vrijedi i za sve druge aspekte, kreativne, komunikacijske i slično; bitno je općenito imati takav prostor za praksiranje, pa i činjenje grešaka. Ovisno o razvoju studijskog programa i osobnim ambicijama će rad kroz Udrugu biti više ili manje bitan dio nečijeg studentskog života, ali uvijek je dobro da postoji i ta opcija. Zato i je važno održavati neki kontinuum kroz generacije, makar i ako se ništa veliko ne događa. S obzirom na prirodu studentskih udruga i angažiranost iziskivanu od strane kulturalnih studija, nemam sumnje da će udruga ili njene koristi, u nekom obliku, ostati važan dio studijskog iskustva.
Možete li nam pojasniti koji je glavni cilj postojanja Vaše udruge?
Mislim da je sve rečeno dosad dobar prikaz situacije i nema potrebe za hvalospjevima. Ono što mogu ponovno naglasiti je da se radi o izvrsnoj prilici za studente da se poigraju s vlastitim idejama i istražuju razne vještine, a da pritom mogu računati na pomoć i podršku, kao i izvrsno društvo. Svaki projekt, u tom smislu, govori za sebe i na poseban način doprinosi i ljudima koji stoje iza njega, kao i svima koji su ga pronašli vrijednim.