Udruga Studenata Biotehnologije Sveučilišta u Rijeci (USBRI) već niz godina, kroz svoj rad i projekte, omogućuje studentima stjecanje vrijednih vještina i poznanstava, pored fakultetske naobrazbe. Kako bismo svim studentima Sveučilišta približili rad USBRI te studente Odjela za Biotehnologiju potaknuli na uključivanje u rad Udruge, porazgovarali smo s aktualnim te bivšim vodstvom.
Perina Šiljeg i Carla Marion bivše su predsjednica te potpredsjednica USBRI. Prije gotovo mjesec dana odstupile su s mjesta vodstva. Carla Marion diplomirala je na smjeru „Istraživanje i razvoj lijekova“, dok je Perina Šiljeg diplomirala na smjeru „Biotehnologija u medicini“.
1. Možete li ukratko predstaviti rad udruge? Koji je fokus projekata udruge?
Perina: Udruga studenata Biotehnologije Sveučilišta u Rijeci (USBRI) neprofitna je studentska organizacija koja aktivno pridonosi popularizaciji znanosti od 2014. godine. Vode je studenti Odjela za biotehnologiju, a trenutno je registrirano više od 150 vrijednih i motiviranih članova. Osnovana je kako bi studenti svoje ideje, kreativnost i ambicije mogli ostvariti kroz razne projekte koji doprinose poboljšanju kvalitete studentskog života. Udruga omogućuje stjecanje iskustva i znanja s ciljem unapređenja studentskog aktivizma i promicanja znanosti široj masi.
Carla: Udruga je organizirana od strane studenata radi stjecanja novih poznanstva, nadogradnje komunikacijskih vještina, vještina volontiranja i vođenja raznih projekata. Glavni fokus svih projekata je popularizacija znanosti u širem društvu.
2. Koje biste projekte posebno istaknule?
Perina: Naši projekti su edukativnog, društvenog, kulturnog, humanitarnog, zabavnog i sportskog karaktera. Zahvaljujući širokom spektru aktivnosti koje nudimo, svaki student ima priliku pronaći svoje mjesto u Udruzi, sukladno svojim interesima. Prema tome, teško mi je izdvojiti samo jedan projekt kojeg bih posebno istaknula jer svaki ima “svoju priču”. Osvrnula bih se na važnost komunikacije među voditeljima različitih projekata koja je u Udruzi iznimno razvijena. Tako će se na idućoj konferenciji „Budućnost i perspektiva“ proglasiti pobjednici Simpozija studenata biotehnologije „PosteRi“, dok su na projektu Roštiljada sudjelovali voditelji i volonteri projekata Putujući znanstvenici i NatuRIs. Više o svim projektima, ali i novostima iz svijeta znanosti, možete pročitati u našem Biotech časopisu.
Carla: Istaknula bih projekt “PosteRi” Simpozij studenata biotehnologije, čiji je glavni cilj bila izrada znanstvenog postera i njegovo izlaganje. Smatram da taj projekt ima veliki potencijal, pogotovo ako se u idućih nekoliko godina uključe i drugi odjeli fakulteta te bi se na taj način ovaj projekt mogao uzdignuti na razinu Sveučilišta. Razni sudionici bi mogli uvesti ostale u najaktualnija događanja u različitim branšama znanosti.
3. Kakvo je bilo iskustvo voditi studentsku udrugu za vrijeme epidemije? Što se uspjelo ostvariti u prethodnih godinu dana?
Perina: Prethodna godina bila je poprilično izazovna s obzirom na ograničenost okupljanja uvjetovanog epidemiološkim mjerama. Bez obzira na to, članovi Udruge vješto su se prilagodili situaciji i uspješno realizirali projekte. S veseljem mogu reći da je održano 16 projekata, od kojih se 7 održalo potpuno u online obliku pri čemu kvaliteta održavanja nije pala. Ova je godina pokazala veliku i inspirativnu sposobnost prilagodbe članova Udruge na nove situacije.
Carla: S obzirom na to da sam funkciju potpredsjednice preuzela za vrijeme epidemije, mogu samo reći da je udruga za vrijeme epidemije nastavila stvarati i aktivno provoditi svoje projekte na COVID friendly način.
4. Zašto bi se studenti trebali uključiti u rad udruge, bilo u vodstvu ili kao članovi? Što je vama značio takav angažman, što ste iz toga naučile?
Perina: Funkcija predsjednice USBRI značajno je obilježila moju posljednju godinu studiranja na Odjelu za biotehnologiju. Osim pozitivne energije, motivacije, podrške i druženja među studentima, izdvojila bih poboljšanje organizacijskih i komunikacijskih vještina. Ako krenem pričati o benefitima članstva u USBRI, mislim da ćemo se zadržati na kavi još par sati. Stoga, pozivam sve studente da se učlane i sami istraže ljepote Udruge studenata biotehnologije!
Carla: Smatram da bi se studenti svakako trebali prijavljivati kako na funkcije vodstva tako i na funkcije volontera, jer neovisno o poziciji, rad u udruzi ne samo da obogaćuje CV, nego obogaćuje i nove aspekte u vašem studentskom životu. Na svom primjeru mogu reći da me funkcija potpredsjednice obogatila na način da sam unaprijedila svoje komunikacijske i time management vještine.
Lana Par, Marcela Finek i Sara Patačko preuzele su vodstvo USBRI na pozicijama predsjednice, potpredsjednice te tajnice Udruge. Studentice su preddiplomskog smjera „Biotehnologija i istraživanje lijekova“ na Odjelu za Biotehnologiju.
5. Što vas je potaknulo da se prijavite za vodstvo udruge te općenito angažman u radu studentske udruge?
Sara Patačko: Studentska udruga omogućava razvitak raznih vještina kroz volontiranje na projektima. Još kao brucoš uključila sam se u Udrugu kako bih stekla nova znanja, upoznala ljude i promovirala znanost. S obzirom na to da volim nove izazove, odlučila sam se prijaviti na natječaj za vodstvo Udruge. Iznimna mi je čast što su mi kolege iz Udruge ukazali povjerenje i omogućili da se okušam u ulozi tajnice. Bivše vodstvo odradilo je odličan posao te su pokrenuli nove projekte i stare podigli na novu razinu. Pred nama, kao novim vodstvom, velik je posao, ali sigurna sam da ćemo dati 100% i unaprijediti Udrugu uz pomoć svih naših vrijednih volontera.
Marcela Finek: Potaknulo me prethodno iskustvo u radu u Udruzi, a pogotovo situacija u kojoj smo se našli zbog epidemije. Dosta projekta nije bilo moguće održati uživo te sam zbog toga odlučila nastaviti biti dio vodstva. Također, veseli me rad u Udruzi zbog dobre atmosfere i raznih novih iskustava.
Lana Par: Od malih nogu uključena sam u aktivnosti brojnih udruga i u razne izvanškolske te izvannastavne aktivnosti pa sam upisom na fakultet odlučila nastaviti tu tradiciju i uključiti se u rad Udruge studenata biotehnologije. Mislim da je zajedništvo i suradnja odličan temelj za rast i razvoj kako pojedinca, tako i same zajednice, što nam pokazuje i dosadašnji rad Udruge i svi projekti kojima se bavimo. Već od prve godine imala sam priliku surađivati s tadašnjom predsjednicom Doroteom, kasnije i Perinom te njihov rad i trud oko Udruge i projekata bio mi je snažan vjetar u leđa i poticaj da najprije preuzmem vođenje projekta Konferencija „Budućnost i perspektiva“, a sada i same Udruge. Zahvalna sam prethodnom vodstvu na svemu što sam od njih naučila i na ukazanom povjerenju da u svome mandatu nastavimo sve projekte koje su pokrenuli, a nadam se, započnemo i nove.
6. Koje novitete planirate uvesti u svome mandatu?
L.P., M.F., S.P.: Prvenstveno želimo nastaviti sve dosadašnje projekte od kojih mnogi imaju i višegodišnju tradiciju. Naravno, otvoreni smo i za sve nove ideje i projekte te spremni pružiti priliku i pomoć svakome s novim idejama za projekte, radionice i slično. Planiramo preurediti prostor Udruge kako bi postao još ugodniji za druženje i sastanke naših članova. Također, ako nam epidemiološka situacija to dopusti, voljeli bismo organizirati više zajedničkih druženja i susreta poput Roštiljade te tako potaknuti voditelje i volontere na aktivnu suradnju.
7. Kako planirate motivirati veći broj studenata, pogotovo studente prve godine, za sudjelovanje u radu Udruge?
L.P., M.F., S.P.: Nažalost smanjen je broj aktivnih članova, što se djelomično može pripisati i epidemiološkoj situaciji te činjenici da velik broj studenata zadnjih godinu dana nije u Rijeci. Nadamo se da ćemo organizacijom zajedničkih druženja i više zajedničkih aktivnosti potaknuti studente na aktivniji angažman te im dati priliku za druženje i međusobno upoznavanje, pogotovo studentima prve i druge godine koji su nažalost za to, do sada, imali jako malo prilika.
Slike preuzete sa facebook stranice UsbRi.