Parkovi su naizgled zapostavljene lokacije u mnogim gradovima, no u stvarnosti su žile kucavice gradova. U parkovima možete pronaći najviše života od bilo koje druge lokacije u gradu. U ovome članku naglasit ćemo važnost parkova te izdvojiti neke u okolici koje stvarno vrijedi posjetiti.
Zamislite grad bez parka. Sivilo i beton koje se proteže bez kraja. Parkovi su ono što oživljava svaki grad, puni ga zelenilom i time vraća prirodu u umjetno, čovjekovom rukom, stvoreno zdanje. U nekim gradovima, u parkovima su se razvile fascinantne populacije divljih životinja koje bi inače izumrle. U mnogim parkovima možete pronaći veliku raznolikost biljaka dopremljenih iz raznih dijelova svijeta čime se pridonosi očuvanju flore. Kultura piknika i provođenja mirnih popodneva u parkovima uvelike je razvijena u mnogim gradovima i državama. U mnogim današnjim parkovima uređuju se i vježbališta na otvorenom, pa umjesto u teretani trening možete odraditi i na otvorenome. Zavirite li u susjedski park zasigurno ćete primijetiti više života i zabave nego što ste ikada zamišljali.
Amerikanski vrtovi
Ovaj park je povijesni perivoj te nematerijalno kulturno dobro. Nalazi se pod preventivnom zaštitom od 2016. godine. Ovaj terasasti teren nalazi se u Opatiji te je primjer kombinacije modernih i povijesnih elemenata kroz materijale, kompoziciju i ukrase.
Izgrađeni su još početkom 20. stoljeća. Vrtovi pružaju predivan pogled na Kvarnerski zaljev te uključuju staklenike s predivnom pejzažnom arhitekturom i hortikulturom. Biljke u parku su pravilno organizirane te se može naći svega, od karakterističnog opatijskog cvijeta kamelije do ruža i vinove loze. Svi arhitekturni elementi, poput klupica, staklenika i stepeništa očuvani su uz dodatke modernog štiha.
Ulaz u vrtove je slobodan u periodu od utorka do nedjelje između 8:00 i 20:00 sati. U tom vremenu možete uživati u hladovini, razgledavati vrtove i arhitekturu, uslikati predivne pejzažne slike te uživati u dobrom štivu. Osim toga, u vrtovima se održavaju i događaji poput predstavljanja knjiga ili projekcije filmova.
Park Angiolina
Ovo je još jedan Opatijski park zaštićen kao spomenik parkovne arhitekture. Nalazi se u središtu grada te kroz njega prolazi obalno šetalište. U središtu parka nalazi se Villa Angiolina koju karakteriziraju idealne proporcije i antički građevni oblici. Na imanju oko Ville počeo se razvijati vrt, današnji park. Biljke su stizale kao pokloni iz različitih dijelova svijeta. Zahvaljujući tome, park danas karakterizira prisutnost mnoštva rijetkih biljnih vrsta. Uz ovaj park, ali nešto mirniji i pogodniji za popodnevno uživanje u hladu, rijetkim biljnim vrstama obiluje i Park Margerita.
U parku se danas nalazi oko 124 vrste biljaka uključujući Ginko bilobu, kalifornijski cedar, japansku bananu te golemi mamutovac. Osnova parka su gajevi lovora, a poseban ponos ovoga parka je kamelija. Park pruža mnogo toga svojim posjetiteljima. U neposrednoj blizini nalazi se plaža Lido te Ljetna pozornica. Unutar parka nalazi se mnogo kipova i bisti, glazbeni paviljon idealan za druženje uz glazbu i gitare, švicarska kuća „Muzej turizma“ te, već spomenuta, Villa Angiolina. Unutar parka nalazi se i Zid Ljetne gdje su svoje mjesto pronašle zvijezde poput Alberta Einsteina, Zucchera, Isadore Duncan i mnogi drugi!
Park Sv. Jakov
Park Sv. Jakov nalazi se u blizini crkve Sv. Jakova u Opatiji. To je najstarija građevina u Opatiji, a park je drugi po starosti. Park obilježava središnja fontana te velike travnate površine savršene za piknik i odmor. Travnate površine su za vrijeme Uskrsnih blagdana te adventa prigodno ukrašene. Kipovi koji krase fontanu alegorija su za susret dana i noći u zoru. U donjoj terasi parka nalazi se paviljon Juraj Šporer u kojemu su često izložene razne izložbe. U parku se nalaze 44 biljne vrste uključujući kavkasku jelu, divlji cimetnjak, trolisnu naranču i slatku maslinu.
Kazališni park
Kazališni park u Rijeci svakako je jedan od najpoznatijih te uvijek vrvi životom. Nalazi se uz Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca te nedaleko od tržnice. Nastao je zasipavanjem mora, a obilježavaju ga karakteristike klasicističko – secesijskog razdoblja sa suvremenim elementima. Jedna od posebnih zanimljivosti parka je 9 ruža stablašica koje nose „glazbena“ te „kazališna“ imena, u duhu kazališta do kojeg se park nalazi. Između kazališta i parka nalazi se kružna fontana sa skulpturom „Kugle“. Ovaj park je prava urbana zelena oaza te atraktivno mjesto za odmor u sjeni stabala crnike.
Park Mlaka
Park Mlaka još je poznat i kao Giardino Pubblico te je jedan od najstarijih i najljepših parkova u Rijeci. Predstavlja granicu između užurbanog centra grada i zapadnog predgrađa. Kao takav, odličan je za odmor od gradskog šušura te najavljuje povijesnu jezgru onome tko dolazi iz područja predgrađa. Ovaj park je nekada bio još atraktivniji za okupljanja i druženja, no uslijed novogradnje površina mu se smanjila. Zbog blizine željezničkoj stanici često posluži i kao odmorište za putnike i turiste. U parku se nalaze i edukativni eksponati poput glazbene ograde i zvučnog zrcala.
Park Nikole Hosta
Zajedno s Parkom Mlaka, ovo je jedan od najstarijih parkova u Rijeci. Nastao je još u 19. stoljeću kao botanički vrt uz Villu Androch. Vila je tada bila u vlasništvu nadvojvode Josipa koji je bio veliki ljubitelj i znalac vrtne umjetnosti. Zahvaljujući njemu park se razvio do razmjera koje ima danas. Nalazi se na kamenitom terenu te na nekoliko razina. Bogat je skulpturama, fontanama te egzotičnim biljkama iz raznih dijelova svijeta. Park je inicijalno imao izgled tipičnog engleskog vrta što se s vremenom pomalo izgubilo. Park svakako pruža mnogo prilika za uživanje u hladu, a i u predivnoj arhitekturi i zanimljivoj flori.
Slike preuzete sa: https://www.rijeka.hr/