Najveće studentsko događanje u regiji, Student Day Festival nakon pauze prouzrokovane pandemijom COVID-19, vratilo se ove godine na Kampus na Trsatu. Student Day Festival bio je održan od 4. do 9. listopada. Tijekom tjedan dana održavanja, SDF je bio ispunjen kulturnim, edukativnim, sportskim, humanitarnim, zabavnim, ali i glazbenim sadržajima.
Koncertni dio SDF-a
Prve glazbene večeri Student Day Festivala neodoljiva mješavina stilova oduševila je više od dvije tisuće posjetitelja na trsatskom Kampusu. Pod velikim šatorom na prostoru bivšeg kluba Tenk krenuo je koncertni program 11. SDF-a, koji je otvoren hitovima hrvatske pop i dance scene devedesetih. Iako brojni članovi publike nisu niti bili rođeni kada su Minea i I. Bee žarile i palile domaćim top ljestvicama, to ih nije spriječilo da iz sve snage pjevaju stihove pjesama kao što su Good Boy, Rano, Vrapci i komarci, Šumica, Cigareta, Godinama…
Povratak koncertima uživo pred velikim brojem ljudi djelovao je blagotvorno i na izvođače i na publiku, što je najviše do izražaja došlo tijekom „a capella“ izvedbe refrena popularnog „Djeteta u vremenu“ grupe Let 3, što je u savršenoj izvedbi ujedinila dvije tisuće grla. Mrle, Prlja i društvo „kumova“ riječke rock scene otprašili su nadahnuti i nabrijani set, popraćen energičnim scenskim nastupom tijekom kojeg je doslovno „letjelo perje“.
Prvu koncertnu večer zaključio je dragi gost riječkih studenata Vojko V. koji je povezao svoje nove i stare hitove u rapidnu nisku „brzookidajućih“ stihova, praćenih neumornim glasovima iz publike.
Zabranjeno pušenje, Vanillaz, Who See i Z++ zagrijali ‘burnu’ drugu večer Student Day Festivala
Ljeto već je gotovo, poručio je pjesmom mladi osječki treper Zvonimir Husnjak, poznatiji kao Z++, a njegove je riječi potvrdila i bura što je fijukala oko šatora na trsatskom Kampusu. Husnjakove hitove kao što su Moshpit, Beli Manastir, Zauvijek ili Ljeto već je gotovo uglas su pjevali uglavnom mlađi posjetitelji, kojima su se u „horu“ u sljedećem setu pridružili i oni nešto stariji, čije su formativne godine obilježili Sejo Sexon i njegova vesela družina.
Izvrsno raspoloženo Zabranjeno pušenje nizalo je uglavnom stare pjesme iz svoje 35 godina duge karijere, od kojih su mnoge i starije od brojnih posjetitelja studentske fešte. No, i oni koji možda nikad nisu imali prilike provozati Yugo 45, uglas su pjevali o tom „čudu svijeta“, kao što su i pregazili Kanjon Drine, dočekali Sabah sa Šejtanom i prisjetili se plejade živopisnih likova iz pjesmarice sarajevskog benda, od Pišonje i Žuge do Lutke s naslovne strane.
Iz nešto daljih dijelova regije stigao je crnogorski duo Who See, hip-hop senzacija koja je svoju zemlju predstavljala i na Euroviziji s pjesmom Igranka. Uz nju, prosuli su kršni Kotorani i nisku svojih stihova koji sjajno opisuju stanje ne samo u njihovoj zemlji, već i na cijelom „ovom prostoru“. O tome svjedoče i naslovi Pucačina po Budvi, Naselje, Što piješ kad ti škodi, Nisam doma, ‘Ajmo popit po pivo… Šećer na kraju druge koncertne večeri SDF-a, barem za ljubitelje elektronske glazbe, bio je vatreni nastup hrvatskog-slovenskog elektro-dua Vanillaz koji je temperaturu pod šatorom podigao do usijanja.
TBF, Hladno pivo i Krankšvester oduševili Kampus
Vrhunskim nastupima perjanica hrvatske rock i hip-hop glazbe zaključeno je 11. izdanje Student Day Festivala. Na prostoru bivšeg Tenka okupilo se više od 5.000 posjetitelja, koje su na glazbeno putovanje od Splita preko zagrebačkih Gajnica pa do osječkih ulica poveli TBF, Hladno pivo i Kranšvester.
Izumitelj „ping-pong đira“, splitski The Beat Fleet, razbudio je publiku nizom svojih hitova, pa su se uglas pjevali stihovi pjesama kao što su Data, Veseljko, Lud u mozak, Smak svita, Uvik kontra, Genije te Pozitivan stav uz uvijek aktualnu poruku „ostani zdrav, nemoj se zarazit“.
Gajnički punkeri koji su s godinama izrasli u punokrvnu rock atrakciju studentima su se predstavili kompilacijom pjesama uglavnom iz „ovog tisućljeća“ uz pokoji stariji hit. Otvorili su koncert pjesmom Šamar, koja je danas (na žalost) jednako aktualna kao i 2003. godine kada je objavljena. Svoje su mjesto našle pjesme Pitala si me, Pravo ja, Konobar, Nema više i mnoge druge.
Točku na „i“ ovogodišnjeg SDF-a stavio je osječki duo Kranšvester. Sa slavonskih ravnica na trsatsko su brdo donijeli naramak brzopoteznih rima ispunjenih poznatim sarkastičnim, duhovitim i provokativnim komentarima na hrvatsku sadašnjost, pokazavši kako njihovi stihovi brzo dolaze do „srca i uma“ mlađe publike.
Koncertni program posjetilo je više od 10 tisuća ljudi, od četvrtka do subote, a još nekoliko tisuća sudjelovalo je u kulturnim, zabavnim, edukativnim i sportskim aktivnostima tijekom tjedna. Odjeci SDF-a trajat će do kraja listopada, jer do tada svi studenti uz predočenje iskaznice, imaju priliku besplatno posjetiti izložbe Muzeja grada Rijeke.
Raznolik sadržaj SDF-a
Uz glazbeni program, Student Day Festival tijekom cijelog tjedna donosio je i zabavne, edukativne, sportske i kulturne sadržaje. Tijekom tjedna je bila održana International Dinner Night na kojoj su studenti na međunarodnoj razmjeni predstavili svoje lokalne specijalitete. U holu Zgrade sveučilišnih odjela bilo je predstavljanje studentskih udruga. Nakon predstavljanja studentskih udruga, na istom prostoru održana je radionica izrade prirodne kozmetike Naturis, koja je ponudila ekološku alternativu industrijskim preparatima. Također, održan je i sportski program, a gdje su studenti imali prilike odmjeriti snage u nogometu i košarci.
Festival su organizirali Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci i RIKUP uz pokroviteljstvo Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije te Sveučilišta u Rijeci. Glavni sponzor je bila Karlovačka pivovara, a pokrovitelji Erste banka i JGL, dok su medijski partneri bili Torpedo Media i Laganini FM te studentski portal Kišobran.