Folklor se definira kao stvaralaštvo osnovano na tradiciji određene kulturne zajednice. Obuhvaća tradicijske forme u svijetu književnosti, plesa, glazbe, likovne i dramske umjetnosti. Folkloristika je znanost koja se bavi proučavanjem pojma folklora. Cilj folklora jest očuvanje kulturno-društvenog identiteta neke zajednice i očuvanje tradicijskih običaja. Prvotno se folklorna forma prenosila usmenim putem, prepričavanjem priča, pokazivanjem plesnih pokreta, pjevanjem tradicionalnih starih pjesama – s koljena na koljeno. Umjetnost je bezvremensko stvaralaštvo ljudskog duha te gotovo uvijek sadrži folklorne, narodne motive. Folklor je oslobođen društveno-političkih konvencija te se temelji na potpunoj slobodi i mašti umjetnika. On je spoj plesa, glazbe i pjesme, popraćen narodnom nošnjom. Izvođači i izvođačice nose narodnu nošnju kao obilježje kraja iz kojeg dolaze. Ona je dio kulturne baštine i povijesti te drži na vrijednosti i danas, pošto je ručni rad naših baka. Obično se sastoji od suknje, košulje, pregače, marame, prsluka, hlača te obuće (npr. opanke ili čizme). Svaka regija u nas ima vlastitu nošnju koja je po nečemu posebna.
Nekad su se mladi u većoj mjeri uključivali u folklorni ples, no danas su zaokupljeni masovnim medijima. Kako bi se privukla pozornost na svijet folklora danas se održavaju različiti folklorni festivali i manifestacije. Također, diljem Hrvatske, postoje mnoga kulturna umjetnička društva (KUD) koja folklor i danas čine živim. Svatko može postati član KUD-a koji odabere, potrebna je samo dobra volja. U 21. stoljeću folklor se ne smatra davninom, već postupkom stvaranja umjetnosti uz povezanost publike i plesača. Folklor je spoj ugodnoga s korisnim – njegujemo tradiciju i kulturu, upoznajemo nove ljude, plesove te stečemo iskustva. Narodna kultura danas živi u međunarodnim folklornim smotrama, čiji je cilj očuvati ono što je poteklo iz ruralnih sredina. Folklor je svojevrsni muzej sjećanja.
Vinkovačke jeseni
Vinkovačke jeseni su popularno-znanstveni skup ili smotra narodne tradicije i kulture. Nastoji sačuvati simboliku i bit izvornoga stila života naših predaka. Opet budi prošlost te ona dobiva novo ruho u sadašnjosti. Temelji se na baštini Vinkovačkoga kraja i čitave Hrvatske. Posebnost ove manifestacije jest da naglašava folklorni duh kroz pjesmu, ples i zabavu. Nastoji spojiti ljude koji njeguju tradicijske vrijednosti, običaje, jezik. Same su Vinkovačke jeseni stekle popularnost i izvan Lijepe naše. Više o Vinkovačkim jesenima možete pronaći na: https://vinkovackejeseni.hr/
LADO – Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske
LADO je nacionalni profesionalni folklorni ansambl koji djeluje već 73 godine. Cilj ansambla jest očuvanje, prikupljanje i obrada naše glazbene i plesne tradicije – pučko stvaralaštvo. Kroz svoj rad zastupa autentičnu narodnu umjetnost. Osvojio je mnoge domaće i nacionalne nagrade. Ansambl ne obuhvaća samo svijet plesa, već i vokalno-instrumentalne priredbe. Sastoji se od školovanih plesača, Ladarica (ženski pjevački ansambl), vokalista (muški pjevački ansambl) i orkestar ansambla (instrumentalna pratnja). Više o Ansamblu LADO možete saznati na njihovoj web stranici: https://www.lado.hr/
Svjetski dan folklora
Svjetski dan folklora obilježava se svake godine 23. kolovoza. Folklor je škola starih običaja, ljubav i zabava istovremeno. Izražava i predstavlja lokalni, regionalni te nacionalni identitet. Zapravo je „način da iskažeš svoje emocije onda kada riječi to ne mogu.“
Slike preuzete s Pixabaya.