Po struci diplomirana grafička i tekstilna dizajnerica, Ingrid Periša, već 20 godina radi u novinsko-nakladničkom društvu Novi list kao dizajnerica. No, u slobodno vrijeme njezini hobiji su mnogobrojni. Posljednjih 10 godina vodi blog „Prekratak dan“ na kojemu se mogu pronaći razni recepti, od kolača do recepata za zdravi doručak i slično. Dosadašnje iskustvo u pripremi jela potvrdila je i kao autorica tekstova na Web stranici Gastro.hr, ali i sudjelujući u raznim TV emisijama te radionicama na temu gastronomije. Kako i zašto obitelj utječe na prehranu kod mladih osoba pročitajte u nastavku te otkrijte koje recepte nam je dala Ingrid za brze i zdrave obroke.
Odakle ideja za „Prekratak dan“, ali i ideja za ovakav naziv?
U slobodno vrijeme volim raditi sve i svašta. Imam toliko hobija, od šivanja, crtanja, rada u vrtu, kuhanja… Da jednostavno ne stignem sve odraditi u danu i otuda naziv bloga „Prekratak dan“.
Kakvi recepti se mogu pronaći na blogu?
Moj plan je bio da mi blog bude u stilu Marthe Stewart. Stoga blog ima nekoliko kategorija: slatko, slano, uradi sam, vrt, torte… Nisam fokusirana samo na jednu stvar već i radim u vrtu, šijem, izrađujem razne stvari stoga su i takve kategorije. Kod mene možeš pronaći zaista sve. Isto tako, iako težim zdravoj svakodnevnoj prehrani, na blogu se mogu pronaći razni recepti.
Koliko obitelj ima utjecaja kod zdrave prehrane mladih?
Utjecaj obitelji znači sve. Jednom sam na blogu napisala „uz zdravu prehranu najbitnije je da za stol sjedne cijela obitelj, a ne da se jede ispred TV-a“. Ja nikad nisam dopuštala da se jede negdje drugdje. Zapravo sam ja ta jedina koja jede ispred TV-a haha. I danas, nakon dolaska s posla ili djece iz škole, svi sjedamo zajedno za stol, zajedno jedemo i razgovaramo. Činjenica je da zaista sve polazi od obitelji.
Prema istraživanjima Hrvati se jedan od najpretilijih u Europi. Kako to promijeniti? Koliku odgovornost u tom pogledu imaju roditelji u ranoj životnoj dobi djece?
Roditelji zaista imaju veliku odgovornost u prehrani djece, jer najlakše je otići i kupiti gotovu hranu. No, uz malo novaca i truda onoga tko priprema obrok sve se može. Naravno, mogu se i ostali uključiti u pripremu. I moja djeca su uključena i sama znaju pripremati ručak.
Na koji način da nam zdrave navike postanu svakodnevica? Znamo da će roditelji prije dati čokoladu ili keks, a ne jabuku djetetu. Što je potrebno učiniti da se te navike promijene?
Kod mene je situacija oduvijek bila drugačija. Kod mene nema međuobroka. Meni je slatko bio desert. Možeš pojesti nešto slatko nakon ručka. Jako je važno planirati unaprijed. Evo kako ja funkcioniram. Jučer navečer sam pripremala obroke za danas. Skuhala sam varivo od poriluka i ječma. Djeci sam namočila chia sjemenke u mlijeku i čokoladi, a koje ih je jutros dočekalo i u koje su ona samo danas stavili borovnicu i narezali bananu. Svaki dan kuham i možda mi je čak i greška što ne kuham za dva dana, a što bi meni puno olakšalo.
Dijete mi samo zna reći „ajme pojela sam previše kruha, sutra ću drugačije“. Primjećujem i dosta bitnu razliku kod prehrane svoje djece sad u srednjoj školi u odnosu na osnovnu školu. U osnovnoj školi su se sramila uzimati hranu od kuće za marendu, no sad u gimnaziji je drugačije društvo. Svi nose nekakve posudice. Ne odlaze u pekaru. Tako da i ja razmišljam što ću im pripremati za sljedeći dan za marendu. Jako puno planiram i uz razgovor s djecom trudim se davati im primjer i to je ono što je jako bitno. Djeca nauče onako kako si ih učio od početka.
„Odu djeca naravno i u McDonald’s i u pekaru ako ja ne stignem kuhati ili ako se njima jede. Tu nemam nikakvog ograničenja jer to bi bilo onda još gore. Kad zabraniš nešto djeci, djeca baš to onda rade.“
Koliko je u današnjem modernom dobu potrebno imati dobru objavu na društvenim mrežama, savršeno snimljenu fotografiju?
Društvene mreže su važne za tvoju promociju. No, kontinuirano moraš nešto objavljivati. I sama sam imala suradnje i dobivala razne ponude, no zbog nedostatka vremena nisam mogla sve odraditi. Jako puno vremena je potrebno da bi sve napravio, jer prvo moraš kuhati što ti i inače oduzme puno vremena. Zatim moraš složiti kompoziciju, nakon toga moraš obraditi slike. Na kraju sve to namjestiti, slikati i napisati blog. Iz toga razloga sam napravila i TikTok. No, i za taj mali video, ako želiš da sve dobro ispadne, ti je potrebno puno vremena. Prije sam radila popodne pa sam cijelo jutro imala vremena za kuhanje, sređivanje, slaganje kompozicija. Naravno, moj suprug je kasnije sve to morao pospremati jer bih ja otišla na posao. 😊No, nekada sam svakako imala više vremena nego sada.
Na Facebook stranici jako mi je važna komunikacija s pratiteljima. Tako uvijek dobijem povratne informacije kako i oni sami isprobavaju recepte ili recimo, jedna mama je zatražila da napravim recept za zdravi doručak, pa onda možeš pronaći jedan post samo o tome. Sve sama istražujem. Volim eksperimentirati, pa to zna biti situacija pokušaja i pogrešaka, ali onda na vlastitom iskustvu mogu dati prave komentare i savjete drugima.
Za kraj, Ingrid nam otkriva brze, jednostavne i zdrave recepte koje će svatko od nas htjeti odmah sam napraviti.
Kikiriki kocke sa zobenim pahuljicama
– jedna šalica maslaca od kikirikija (100 % kikiriki)
– pola šalice nezaslađenog kakaa
– pola šalice meda
– pola šalice kokosovog ulja
– dvije šalice zobenih pahuljica
Zagrijati maslac od kikirikija, kokos ulje i med. Kada se sve rastopilo, dodati kakao i zobene pahuljice. Miješati dok se sve ne sjedini. Istresti u kalup (veći ili manji ovisno koliko želite da bude visoko). Zagladiti i staviti u hladnjak na par sati. Smjesa će se lijepo stisnuti i moći ćete rezati lijepe kocke.
Muffini od banana i zobenih pahuljica
– tri šalice (čaša od 2 dl) zobenih pahuljica (ili bezglutenskih)
– 1/2 žličice cimeta
– malo naribanog muškatnog oraščića
– jedna žličica praška za pecivo
– prstohvat soli
– dva jaja
– 1/4 šalice javorovog sirupa, meda ili ječmenog slada
– dvije zrele banane
– dvije žličice ekstrakta vanilije
– 1/4 šalice kokosovog ulja
– jedna šalica mlijeka
– jedna šalica izdrobljene čokolade s velikim postotkom kakaa
Pomiješajte posebno suhe sastojke (pahuljice, cimet, muškatni oraščić, prašak za pecivo i sol). U drugoj zdjeli izmutite jaja ručnom miješalicom, dodajte javorov sirup, dvije izgnječene banane, vaniliju, kokosovo ulje mlijeko. Pomiješati suhe i mokre sastojke i dodati čokoladu. U kalupe za muffine staviti kupovne košarice ili samo namastiti utore i lijevati smjesu. Peći oko pola sata ili ako jače peče pećnica 20 minuta na 180 stupnjeva.
Mousse od avokada i kakaa
– četiri manja avokada
– pola šalice meda (ako volite slađe, može i više)
– pola šalice kakaa
– 1/4 šalice mlijeka od badema i kokosa (može i obično mlijeko)
– prstohvat soli
Staviti sve u multipraktik, izmiksati, podijeliti po čašama, po želji ukrasiti šlagom i staviti u hladnjak barem na sat vremena.
Izvori fotografija: http://prekratakdan.blogspot.com/
Izvor naslovne fotografije: Adriana Karuza