Knjiga autora Aldousa Huxleya “Vrli novi svijet” govori o istoimenoj državi u kojoj se ljudi ne rađaju, već nastaju u laboratoriju i cijeli je njihov život pomno kontroliran.
Nad stanovnicima Vrlog novog svijeta provodi se hipnopedija – proces učenja za vrijeme spavanja. Još kao djeca stanovnici su tijekom spavanja slušali određena uvjerenja i pravila kako bi ih tijekom svog života slijedila. Na taj se način olakšala kontrola njihovog budućeg ponašanja i stanovnici su nesvjesno postali pokorni i servilni državi.
Evo nekoliko pravila koja vrijede u Vrlom novom svijetu:
BOLJE GRAM NEGO SRAM.
Svaki dan stanovnicima biva dodijeljena droga Soma besplatno. Droga služi kako bi se stanovnici osjećali dobro no iako zvuči da je uloga Some dobronamjerna, nije. Čim se netko osjeća malo lošije, nesretno ili neraspoloženo naučen je da mora odmah popiti Somu – tako se stanovnici nikad ne suočavaju s problemima, patnjom i boli već su zapravo pod lažnom srećom, ne shvaćajući da je to lažna i kemijski uvjetovana sreća. Tako oni koji vladaju državom mogu raditi što žele i kontrolirati stanovnike kako žele jer su stanovnici uvijek “sretni”.
SVE ŠTO NE DONOSI NOVAC – ELIMINIRATI.
Sve je kapitalistički ustrojeno – svaka prilika ili aktivnost koja ne potiče potrošnju se eliminira. Tako su stanovnici naučeni da im se knjige i cvijeće gade (u djetinjstvu čim su se približili tim stvarima dobili bi elektrošok) iz razloga jer ih ne potiču na potrošnju i jer bi mogli iz njih nešto novo naučiti.
KONSTANTAN NADZOR.
Stanovnici su konstantno nadzirani kako bi se osiguralo da svi točno prate vladajući režim te se provjerava da nitko nikada ne provodi vrijeme sam već da je uvijek okupiran nečime kako ne bi imao vremena za razmišljanje i propitivanje u kakvom svijetu živi.
Ovo je samo nekoliko šokantnih stvari koje nam knjiga donosi, a zanimljivo je da je knjiga pisana kao projekcija onoga što nas čeka. Pravo je pitanje čekaju li nas ovakve stvari u budućnosti ili su se neke već i ostvarile?
Izvor fotografije: Sparknotes