INCORE je Erasmus+ transnacionalna inicijativa mladih koja je stvorena kako bi okupila mlade i zainteresirane ljude oko teme cjelovite seksualne edukacije (CSE). Povezali su se mladi iz Italije, Španjolske i Hrvatske zbog izostanka kvalitetne edukacije unutar spomenute teme. Aktivacijom projekta i radionicama među sudionicima omogućilo se učenje o seksualnosti putem znanstveno utemeljenih informacija kako bi se spriječilo širenje netočnih i neprovjerenih informacija o seksualnosti koje su nerijetko dostupne na internetu. Takav način obrazovanja i učenje omogućuje sudionicima da stečeno znanje prenose svojim vršnjacima kreirajući infografike.
Ova vrsta edukacije omogućila je pristup ljudskoj seksualnosti ne samo iz biološke perspective već i iz psihološke istovremeno ju stavljajući u širi društveni, kulturni te politički kontekst u kojima se seksualnost promišlja.
Predstavljajuće udruge
Projekt je koordinirala udruga PaRiter iz Hrvatske u partnerstvu s udrugama TDM 2000 iz Italije i Adalet iz Španjolske. Okupile su se tri skupine po četiri sudionika od 18 do 30 godina iz spomenutih zemalja. Svakoj skupini dodijeljena je mentorica koja je bila dostupna i pružala podršku i pomoć tijekom cijelog procesa. INCORE projekt je financiran iz programa Erasmus + Europske unije.
Važnost cjelovite seksualne edukacije
Cjelovita seksualna edukacija bazira se na ljudskim i seksualnim pravima koja su definirana međunarodnim dokumentima kao što su Opća deklaracija o ljudskim pravima i Deklaracija o seksualnim pravima, te objedinjuje znanstveno utemeljene informacije o seksualnosti. Dakle, osim zaštite spolnog zdravlja i promicanja spolno odgovornog ponašanja, promovira rodnu ravnopravnost, inkluziju i izgradnju veza temeljenih na međusobnom poštovanju i razumijevanju. Značajnu ulogu ima u suzbijanju diskriminacije na temelju rodnog identiteta i seksualne orijentacije i preuzimanja očekivanih i stereotipnih rodnih uloga u vezama. Edukacija koja zagovara pozitivan pristup seksualnosti, njeguje ljudska prava i rodnu ravnopravnost jest učinkovitija u smanjuju neplaniranih trudnoća i širenju spolno prenosivih bolesti te funkcionira kao prevencija nasilja u vezama. Samim time, želi se potaknuti te povećati razina CSE u Hrvatskoj među mladim ljudima. Više na poveznici.
Učenje i istraživanje:
Timovi iz svih triju zemalja imali su trening u Hrvatskoj putem kojeg su se upoznavali, razmjenjivali informacije i iskustva o seksualnoj edukaciji u njihovim zemljama te učili o temama koje su dio CSE. Odvile su se četiri online edukacije koje su pomogle sudionicima stvoriti upitnik za istraživanje te infografike. Tri skupine provodile su istraživanje za mlade (u dobi od 15 do 25 godina) u svojoj zemlji te tako stvorili tri ankete, po jednu za svaku zemlju. Konačni rezultati pokazali su da sve tri zemlje imaju problem s provedbom kurikuluma CSE u formalnom obrazovanju. Stoga su mladi često prepušteni sami sebi iako su pokazali zanimanja za teme vezane uz CSE. Rezultati su prikazani u obliku infografika koje su napravili aktivni sudionici projekta. Svaka skupina napravila je osam infografika na svojim nacionalnim jezicima, a zatim su prevedene na engleski. Osim toga, sudionici su imali završni događaj, različit u svakoj zemlji, na kojem su javnosti prezentirali svoj rad. U Italiji je održan događaj na kojem je predstavljen projekt, španjolski tim imao je niz online predavanja i razgovora o seksualnosti, a hrvatski tim imao je tribinu o CSE i mladima.
Transnacionalna inicijativa mladih – mogućnost za osnaživanje
Ovakav projekt omogućio je povezivanje mladih iz različitih zemalja kojih spaja zajednički problem edukacije seksualnosti. Zajednički rad i interes potiče organizacije u kojima mogu izgraditi platformu za mlade kako bi im omogućili prostor za promjene na lokalnoj i transnacionalnoj razini te povezivanje s vršnjacima iz različitih zemalja. Interes sudionika otvara brojne mogućnosti za razvoj i zalaganje za CSE te pozitivne promjene u lokalnim zajednicama. Dojmove sudionika ovoga projekta možete pogledati ovdje.
Preuzeto sa: https://www.pariter.hr/zavrsio-je-projekt-incore-informed-conscientious-responsible/.
Fotografija: Martina Šalov.