Emily in Paris lagana je serija koju se može pogledati u jedno poslijepodne. Naizgled je površna serija koja uvelike generalizira načine života u Francuskoj. Kroz cijelu seriju provlači se uzdizanje američkog načina razmišljanja koji stoji nasuprot francuskom. No, ako zagrebemo ispod površine koja stavlja naglasak na modu i površne interakcije likova, možemo izvući nekoliko zaista bitnih lekcija.
1. Tim je jači od pojedinca
Emily dobiva priliku iz SAD-a preseliti se u Pariz i ondje raditi za prestižnu marketinšku tvrtku. Cilj je da francuskom načinu rada pristupi s američkog pogleda na svijet. Vrlo brzo javlja se problem jer, već dobro uhodan, francuski tim nije spreman objeručke prihvatiti ideje nove djevojke. Problem je u samome pristupu, Emily pokušava odmah nametnuti svoje ideje i mišljenje.
Pokušava odmah, iz temelja, promijeniti razmišljanja svojih novih suradnika. Ona je samo pojedinac naprema timu, pa čak i da ima najbolje ideje ne može ih prenijeti. Kada se kao pojedinac nađemo u uhodanoj skupini, bilo na poslu ili općenito u životu, prije unošenja revolucionarnih ideja i promjena treba prvo sagledati kako tim “diše”. Bez toga ćemo lako privući mržnju novih kolega na sebe. Nove ideje treba predlagati postepeno i polako infiltrirati u postojeće principe ako se, kao pojedinac, želimo predstaviti u dobrome svjetlu. Pretjerano nametljive osobe gotovo nigdje nisu dobro došle. Emily to spoznaje u konačnici te uspijeva popraviti neke od svojih početnih grešaka.
2. Poštovanje prema drugim kulturama i mišljenjima
Emily dolazi u Pariz potpuno nespremna i neupoznata s načinom funkcioniranja francuskog društva. Serija ju portretira kao jadnu Amerikanku na koju su se svi okomili samo zato što je različita. No, Emily je ona koja je došla u novu državu i grad. Najmanje što je mogla učiniti je naučiti nešto o njihovoj kulturi življenja. Čak i kod putovanja, običaj je upoznati se s kulturom naroda države i mjesta u koje putujemo, a to je još važnije kada se spremamo živjeti u drugoj državi.
Emily se prvoga dana prerano pojavljuje na poslu jer pretpostavlja da je sve isto kao i u Americi. Nije se potrudila raspitati i upoznati s načinom rada i razmišljanja sredine u koju je došla. Pored toga, dolazi u francusku marketinšku tvrtku bez imalo znanja francuskoga jezika. Prilikom dolaska u novu sredinu, bilo to u novoj državi ili novoj tvrtki, dobro je saznati nešto o funkcioniranju tvrtke i okruženja u koje dolazimo.
3. Razmisli prije nego djeluješ
Emily je nekoliko puta tijekom serije pokazala svoju impulzivnost djelovanja bez ikakvog prethodnog promišljanja o svojim akcijama. Ulazi u odnos s mlađim bratom svoje prijateljice bez da se potrudila saznati išta o njemu. Sljedećeg dana shvati svoju pogrešku, da je bila riječ o krivome bratu, te joj se sve pomalo obije o glavu.
Pri prvom dolasku u Pariz odmah susreće susjeda Gabriela. Zainteresira se za njega gotovo na prvi pogled. Tek nakon što je napravila potencijalni prvi korak prema vezi, saznaje da on ima djevojku koja joj vrlo brzo postaje jedna od najboljih prijateljica u novome gradu. Od tada snažno požali zbog svojih akcija – što je moglo biti spriječeno s malo razmišljanja unaprijed. U bilo kojoj situaciji da se nađemo uvijek je dobro razmisliti o svome sljedećem koraku i sagledati situacija iz različitih stajališta. Okvirni plan unaprijed može nas spasiti od glavobolja kasnije.
4. Treba odvojiti posao od slobodnoga vremena
Američki mentalitet prikazan je kao težnja da se svaki trenutak u danu iskoristi za posao. Mnogi potvrđuju da to nije lažni prikaz u seriji, takav mentalitet je stvaran i prisutan u američkom društvu. Težnja je za najvećom mogućom produktivnošću i da se svaki budni trenutak iskoristi za unaprjeđenje posla i rad na sebi. Rad na sebi je u svakom pogledu poželjan i dobar, no treba si priuštiti i odmor te se pobrinuti za sebe.
Emily na gala večere i večernje događaje dolazi razgovarati o poslu, no to nije nešto što je u francuskom društvu prihvatljivo. Oni imaju jasnu podjelu između poslovnih sati i vremena za odmor i zabavu. Večernji događaji rezervirani su za zabavu, socijaliziranje i opuštanje, a razgovori o poslu se dogovaraju i prepuštaju za sljedeći radni dan. Ideja odvajanja posla od zabave donekle se suprotstavlja popularnom principu kombinacije “ugodnog s korisnim”, no možda je baš zbog toga i efektno. Treba naučiti sebe i svoje tijelo da vrijeme opuštanja ne povezujemo s radom. Slično kao i savjet da ne učimo ili radimo iz kreveta jer tijelo krevet shvaća kao mjesto za odmor, a ne rad. Ovim pristupom dugoročno sebi smanjujemo stres i poboljšavamo kvalitetu života.
5. Poštujte dress code
Odijelo svakako ne čini čovjeka, ali nekad je korisno paziti na dress code koji se očekuje. Pogotovo kada su u pitanju formalna događanja, poslovni sastanci ili kongresi, vrijedi se potruditi oko svoga izgleda. To ne znači da se morate pojaviti u odjelu ili strogoj poslovnoj haljini. Cilj je ostati svoj, a pritom izgledati kao da “imate pravo biti ondje”.
Nova Emily – šefica ju nekoliko puta upozorava na njezinu odjeću i izgled. To se može interpretirati kao netrpeljivost prema Emily i iskazivanje pasivne agresije. Ali s druge strane, zašto bi joj to bilo u interesu? Ona poznaje ljude s kojima surađuje i preko zaposlenika želi pokazati svoju tvrtku u dobrome svjetlu. Obraćanjem pažnje na dress code pokazujemo da nam je stalo i da smo ozbiljni oko toga što želimo postići. To će se svakako svidjeti budućem poslodavcu, profesoru pred kojim držite seminarsku prezentaciju ili obranu završnog/diplomskog rada ili publici na kongresu.
Slika preuzeta sa: https://unsplash.com/