U razdoblju od 14. do 18. ožujka, u MOHO centru Opatija, obilježen je Tjedan Mozga. Održano je niz popularno – znanstvenih predavanja od strane profesora i studenata s Odjela za Biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci. Predavanja su provedena u suradnji s Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci i Festivalom Opatija.
Kroz sveukupno šest predavanja publika, koja je imala priliku pratiti predavanja uživo te online, se upoznala s raznim aspektima i tajnama koje skriva ljudski mozak. Tjedan Mozga otvoren je s uvodnim predavanjem „Sastavljanje mozga: razvoj kroz model oposuma“ kojega su održali doc. dr. sc. Jelena Ban i mag. Biotech. Zrinko Baričević. Ovim predavanjem se publiku upoznalo s općenitim funkcijama mozga te njegovom sastavu. Kroz ovo predavanje odgovorilo se na pitanja poput: Koliko ima stanica u mozgu? Kako funkcioniraju neuroni, astrociti, mikroglije, oligodendrociti? Koja je njihova uloga, kako surađuju?
Istoga dana održano je i interaktivno predavanje na temu „Neurobiologija stresa“, doc. dr. sc. Željka Minić. Tema koja je sve popularnija za modernog čovjeka, te naročito studente. Kako to naš mozak funkcionira tijekom završnih rokova i kako se nosi s raznim svakodnevnim stresovima svjetske razine koji nas pogađaju već više od dvije godine? Predavanje je odgovorilo na tri osnovna pitanja: Jesu li mozak i kardiovaskularni sustav povezani (tijekom stresa)? Koji centri u mozgu su zaduženi za reakciju na stres? Možemo li svjesno kontrolirati reakciju na stres?
Drugoga dana, dr. sc. Rozi Andretić Waldowski održala je predavanje “Kako spavanje i zdravlje ovise o izloženosti svjetlu“. Još jedno izuzetno relevantno predavanje koje je dalo odgovor na pitanja zašto loše spavamo, imamo problema sa spavanjem, kako možemo utjecati na vlastiti cirkadijalni ritam, zašto je izloženost ekranima i plavom svjetlu navečer pogubna za spavanje te kako tome možemo doskočiti. Tematiku spavanja i kako naš mozak regulira spavanje cirkadijalnim ritmom poduprta je rezultatima eksperimenata, s naglaskom na one provedene na modelnom organizmu D. melanogaster, odnosno, vinskoj mušici.
Trećega dana održalo se predavanje naziva “Jesmo li išta bliže popravljanju mozga?” s fokusom na mogućnosti liječenja mozga te težinu bolesti i poremećaja koje djeluju na mozak. Predavanje je održala dr. sc. Ivana Munitić. Četvrtoga dana je tema mozga sagledana s vrlo zanimljivog aspekta, s predavanjem „Osnovne percepcije mirisnih aroma“ koje je upoznalo publiku s važnosti mirisa na percepciju i prikupljanje informacija o našoj okolini. Objašnjeno je što su to arome, koje postoje, kratka povijest otkrića aroma, kako ih detektiramo, razlike spolova i dobi s obzirom na detekciju, fenomen praga osjetljivosti te gubitka mirisa i mnoge druge zanimljive činjenice. Predavanje, a i radionicu percepcije mirisa, održao je profesor Tomislav Pavlešić, dipl. ing. agr./enol, također licencirani senzoričar za vino i med.
Posljednjeg dana obilježavanja Tjedna Mozga održano je predavanje „Mental illness: how changes in our cells affect the way we think“ predavača doc. dr. sc. Nick Bradshaw. Predavanjem su objašnjenje promjene u mozgu i stanicama koje nastaju prilikom razvoju kognitivnih bolesti poput shizofrenije. Definirano je što su mentalne bolesti, koja im je genska podloga, ali i okolišni utjecaj na njihov razvoj. Naglasak je stavljen na shizofreniju, depresiju i bipolarni sindrom.
Za snimke predavanja popratite stranicu MOHO centra.
Fotogorafije preuzete s Facebook stranice https://www.facebook.com/mohocentar