Više stotina građanki i građana okupilo se u subotu na Korzu i u prosvjednoj povorci poslalo jasnu poruku o slobodi izbora i poštivanju osnovnih ljudskih prava!
U organizaciji neformalne inicijative „Građanke i građani Rijeke“ održan je Hod za slobodu, a okupljeni su se nakon okupljanja na Korzu, ispred Radio Rijeke uputili do Jadranskog trga gdje je održan prigodni program.
Nakon prosvjedne povorke koja je završila na Jadranskom trgu, uvodnu riječ imala je Greta Grakalić Rački koja je istaknula da je mnogo razloga za hod, možda čak i više u odnosu na razdoblje kada je održan prvi hod za slobodu u Rijeci. Naglasila je kako se svjedočilo nizu pojedinačnih priča, poput one Mirele Čavajde koju sustav nije uspio zaštiti od nasilja i kako je ideja slobode u hrvatskom društvu ostala apstraktan pojam, rezerviran isključivo za privilegirane.
Profesor teologije Zoran Grozdanov poručio je da trebamo graditi svijet koji će postati otporan na želje (nekih) za umanjivanje tuđih prava i želje da se ženska bića svedu na ulogu koju im muškarac propisuje.
„Taj svijet se ne gradi ratom s ‘onim drugima’, nego porukama i praksama solidarnosti, ljubavi i slobode. Ratovi, kulturni ratovi, ratovi oko roda, oko vjere ili nevjere, samo utvrđuju granice i jednih i drugih i uzrokuju da postanemo još ratoborniji”, kazao je Grozdanov.
Izvor Rukavina, profesor na odsjeku za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, spomenuo je neke od svojih kolegica i kolega čije radove preporučuje čitati.
„To je Tanja Vučković Juroš koja među ostalim sustavno istražuje međunarodni i domaći antirodni pokret i zablude koje nam se proturaju po medijima. Ili Ksenija Klasnić koja se bavi ekonomskim nasiljem u intimnim vezama i neplaćenim kućanskim radom. Ili Đurđica Degač koja se s kolegicom Majom Gergorić među ostalim bavi istraživanjem prosvjeda protiv pobačaja. Ili Jelena Ostojić koja se bavi nesigurnim oblicima rada, mahom žena, a koja me s kolegom Lukom Jurkovićem na temelju nalaza višedesetljetnih međunarodnih komparativnih istraživanja upozorila na to da se – iako hrvatsko društvo nije u progresivnoj grupi zemalja u europskom kontekstu – prava seksualnih manjina sve više i više prihvaćaju”, kazao je Rukavina.
Okupljenima su se obratile i umjetnica i aktivistkinja Mila Čuljak koja je pored ostalog istaknula da život bez slobode ne vrijedi ništa te Jelena Androić koja je u ime organizatorica pozdravila okupljene i pročitala pjesmu Milice Denković „Crveni tango”.
Hod za slobodu u Rijeci je podržalo dvjestotinjak građanki i građana. Podnaslov ovogodišnjeg Hoda, Nećemo pokleknuti, referenca je na pokret Muževni budite u sklopu kojeg se na glavnom zagrebačkom trgu, a pomalo i u drugim hrvatskim gradovima, skupljaju muškarci koji mole za ograničavanje ženskih prava.